V nedeľu sa v Žiline skončil 11. ročník festivalu animovaných filmov Fest Anča. Víťazné filmy môžete najbližšie vidieť v pásme Best of Anča 2018 na festivale Pohoda v Trenčíne.
Hlavné ocenenie Anča Award získal film Nič sa nedeje, ktorý vytvoril dánsky režisérsky tandem Uri a Michelle Kranot. Hlavnú tému tohtoročného festivalu – propagandu, vizuálne navodzuje výherná soška z dielne štúdia ALLT. Odbornú porotu tvorili televízna a filmová konzultantka Agnès Bizzaro z Nemecka, filmár Peter Millard z Veľkej Británie a filmový vedec Michał Bobrowski z Poľska, ktorých na víťaznom filme „uchvátila jeho atmosféra a hypnotické tempo. Zanecháva v divákovi hlboký zážitok, ktorý sa len tak ľahko nevytratí.“ Film vznikol v dvoch verziách, klasickej 2D a VR (Virtuálna realita), a obe boli prezentované na festivale. „Kým v prvej verzii sledujeme ľudí, ktorí sa na niečo pozerajú, vo VR sa ocitáme práve na mieste, ktoré sledujú. Tvorcovia sa tak hrajú s divákmi: Pozorujete a ste pozorovaní,“ vysvetlil programový riaditeľ Maroš Brojo.
Ocenenie Anča Student Award získal Alewander Gratzer z Rakúska za film Animátor. Porota ocenila „ako film funguje aj s minimálnym množstvom animácie vďaka perfektnému načasovaniu a hrou s očakávaním diváka.“
Víťazný videoklip pre skladbu w / o elektropopovej formácie FINKEL vytvorila Fínka Sanni Lahtinen. V porote boli kultúrna manažérka Michaela Kučová zo Slovenska, hudobník Jordi Baldó zo Španielska a Milan Grajetzki z Dánska, ktorý pôsobí v oblasti hudobnej kompozície, mediálnych umení, VR a dizajnu video hier. „Videoklip vás na začiatku vtiahne a na konci vypľuje. Obraz dynamicky plynie a organicky odráža hudobnú zložku. Rytmus, farby a animácia zavedú diváka na podmanivú cestu plnú emócií,“ zhodnotila porota. (pozri videoklip pod textom)
Detskí diváci znova rozhodovali o filme, ktorý získal Anča Kids‘ Award. Najviac ich zaujal film Pasca na vtáky kanadského režiséra Evana DeRushieho. „Nie je to prvý raz, čo na Fest Anči zvíťazil v detskej súťaži film, ktorý nesie v sebe silnú myšlienku,“ zhodnotil Maroš Brojo. „Znie to ako klišé, ale už neraz sa potvrdilo, že najmladších divákov netreba podceňovať.“
Na filme Žltá od Ivany Šebestovej, ktorý vyhral ocenenie podporené Literárnym fondom – Anča Slovak Award, porotu oslovilo „vyrozprávanie príbehu pomocou farby a svetla o tom, ako zanietenie a vášeň premôžu strach.“ O snímke rozhodovali oscarový kanadsko-bulharský režisér Theodore Ushev, slovenský animátor Marián Villaris a David Bunting z Veľkej Británie – autor storyboardov seriálov ako Ovečka Shaun, Staviteľ Bob a iné.
Špeciálnu distribučnú cenu Anča D Award udelil festival v spolupráci s Film Europe Media Company Lukášovi Figelovi za film selFish. Víťazný film sa dostane do kinodistribúcie ako predfilm k celovečernej snímke.
„Cieľom Fest Anče je zvyšovať povedomie o animovanej tvorbe ako o plnohodnotnej umeleckej forme, prinášať dobrú zábavu, ale aj prispievať k budovaniu slovenského filmového a videoherného priemyslu,“ vysvetľuje programový riaditeľ festivalu. „A práve preto je súčasťou festivalu paralelné podujatie Game Days, na ktorom sa koná Game Days Pitching Session.“ Hlavnú cenu vyhral projekt Blood Will Be Spilled od štúdia Double Quote Studios za unikátne spracovanie tradičnej témy divokého západu a dobrú umeleckú prezentáciu.
V súťaži Game Jam (rýchlotvorba hier na zadanú, vopred neznámu tému) si prvé miesto odniesla trojica autorov Katarína Geffertová, Jakub Moravec a Vlado Líška s hrou Stratený hlas. „Je to dystopická adventúra o nájdení svojho strateného hlasu v totalitnom štáte, kde jednotlivec neznamená nič, ale zjednotená skupina dokáže divy.“
Na Fest Anči sa historicky prvýkrát udeľovalo ocenenie Slovenská hra roka 2017. „Do pilotného ročníka sa prihlásilo 13 herných projektov. Od jednoduchých zábavných aplikácií až po komplexné a rozsiahle 3D tituly,“ bilancuje štatistiku Marián Ferko, predseda Slovenskej asociácie herných vývojárov SGDA. Porota v zložení Marián Ferko, Šimon Šicko (Výkonný riaditeľ, Pixel Federation), Pavel Barák (predseda združenia České Hry) a Matúš Štrba (editor, Sector.sk) rozhodla o víťazoch v štyroch kategóriách:
- Najlepší vizuálny dizajn – Vikings: Wolves of Midgard od štúdia Games Farm
- Najlepší herný dizajn – Vaporum od štúdia Fatbot Games
- Najlepší debut – Vaporum od štúdia Fatbot Games
- Najlepšia hra roka – Vikings: Wolves of Midgard od štúdia Games Farm
Zoznam víťazných filmov:
Anča Award
Nič sa nedeje / Nothing Happens
réžia: Uri a Michelle Kranot
Dánsko, 2017
Anča award special mention
Hudobné traumy / Musical Traumas
réžia: Milos Tomić
Srbsko a Čierna hora, 2018
Anča Student Award
Animátor / Animateur
réžia: Alexander Gratzer
Rakúsko, 2017
Anča Student Award special mention
Tu a tu / Here and Here
réžia: Michaela Mihalyiová
Slovensko, 2017
Anča Music Video Award
w/o
réžia: Sanni Lahtinen
Fínsko, 2018
Anča Music Video Award Special mention
Divisional Articulations
réžia: Max Hattler
Nemecko, 2017
Anča Slovak Award
Žltá / Yellow
réžia: Ivana Šebestová
Slovensko, 2017
Anča Slovak Award Special Mention
Cesta / Journey
réžia: Marek Jasaň
Slovensko, 2018
D Award
selFish
réžia: Lukáš Figeľ
Slovensko, 2017
Anča Kids Award
Pasca na vtáky / Birdlime
réžia: Evan DeRushie
Kanada, 2017
Game Days Pitching Session
Blood Will Be Spilled
štúdio: Double Quote Studios
Game Days Pitching Special Mention
Yester Morrow
štúdio: Bitmap Galaxy
GAME JAM
Stratený hlas / Lost Voice
autori: Jakub Moravec, Vlado Líška a Katarína Geffertová
Zdroj informácií: tlačové správy Fest Anča a SGDA, 1. 7. 2018