Edisonline od začiatku vnímame ako komplementárnu hodnotu k festivalom a kinodistribúcii

Film Europe je distribučná spoločnosť, ktorá v súčasnosti prevádzkuje kiná v Pistoriho paláci v Bratislave (od roku 2013), Edison Filmhub v Prahe (2019) a budúci rok plánuje otvoriť tzv. butikové kino Edison Filmhub aj v Bratislave na Baštovej ulici. Film Europe počas roka organizuje filmové prehliadky Be2Can, Crème de la crème a Scandi. S Dominikom Hroncom, kreatívnym riaditeľom Film Europe, sme sa rozprávali o Edisonline, konkurencii VOD platforiem na českom a slovenskom trhu a celkovom fungovaní distribučnej spoločnosti. Rozhovor viedla šéfredaktorka Kinečka Barbora Nemčeková.

BN: Spoločnosť Film Europe má okrem VOD platformy aj vlastné kiná – v Bratislave v Pistoriho paláci a od júna 2019 aj butikové kino Edison Filmhub v Prahe. Tie však boli veľkú časť predminulého a minulého roka zavreté v dôsledku protipandemických opatrení. Množstvo dlho plánovaných a starostlivo pripravovaných premiér filmov sa posúvalo, rušili sa podujatia. Niektoré filmové akcie boli zrušené pár dní pred začiatkom, iné v priebehu, pričom spoločnosti často prišli o nemalé finančné náklady na marketing a organizáciu. Ako vás, spoločnosť Film Europe, zasiahla pandémia a náhle zmeny opatrení? 

DH: Upratali sme si na stoloch, v hlavách a vo vzťahoch. Tesne pred pandémiou som sa s manželkou Veronikou presťahoval z Londýna späť do Bratislavy a spolu s mojím otcom Ivanom a mamou Silviou sme začali naplno viesť Film Europe ako rodinnú firmu. Nebol to ľahký začiatok, pretože vlak bol rozbehnutý a my sme mali pred sebou kopec nových výziev: pár mesiacov otvorený Edison Filmhub v Prahe a s ním spojenú prevádzku kina a najmä kaviarne, s ktorou sme nemali dovtedy žiadnu skúsenosť, čerstvo zakúpený priestor na Baštovej 6, finišovanie prehliadky Crème de la Crème, neviditeľnú platformu Edison VOD (neskôr Edisonline) a niekoľko pripravovaných distribučných premiér. Pandémia väčšinu našich aktivít zastavila, ale nie všetky. Pre niektoré projekty bola pandémia veľmi zle načasovaná. V Edison Filmhube v Prahe sme zatvárali kino s kapacitou sály 75 miest s rekordnou návštevnosťou 3000 divákov za mesiac. Film Europe diverzifikuje svoje aktivity a pôsobí na všetkých platformách. Práve táto širokospektrálnosť nám počas pandémie pomohla. Okrem festivalov, kín, kinodistribúcie, VOD a DVD prevádzkujeme dva televízne kanály Film Europe a Film Europe+, vďaka ktorým sme pandémiu zvládli a nemuseli prepúšťať našich vyše tridsať kolegov.

BN: Na konci apríla 2020 spoločnosť Film Europe spustila svoju vlastnú VOD platformu Edisonline. Priviedli vás k tomuto rozhodnutiu klesajúce čísla návštevnosti kín? Čo predchádza spusteniu VOD platformy na slovenskom, resp. českom trhu? Čo boli najväčšie prekážky? 

DH: Vlastnú VOD platformu sme plánovali založiť roky pred vznikom Edisonline. Vždy sme VOD vnímali ako prirodzenú súčasť distribučného ekosystému. Snažíme sa, aby žiaden z našich departmentov nedotoval iný. Preto, ak má kinodistribúcia problém v návštevnosti, tak to musí riešiť kinodistribúcia, nie VOD. Prvý deň lockdownu sme tušili, že pandémia tak rýchlo neodíde, a preto sme sa pustili do vývoja Edisonline, ktorý sme za necelé dva mesiace spustili. Na Slovensku a v Česku sme najväčšími držiteľmi všetkých práv festivalových filmov, vrátane VOD práv, vďaka čomu tá najdôležitejšia časť práce bola dávno hotová. Hlavnou prekážkou bol nedostatok času a sústredenosti, čo pandémia zmenila a Edisonline mohol vzniknúť. Považujeme za chybu, že naša VOD platforma nevznikla skôr. Našimi prioritami pred pandémiou boli prevádzka televízneho kanálu Film Europe v Holandsku a Belgicku a otvorenie Edison Filmhubu v Prahe.

BN: Ako ste premýšľali nad štruktúrovaním ponuky a kurátorovaním platformy Edisonline? Videotéka obsahuje prevažne tituly, ktoré má spoločnosť Film Europe v distribúcii vrátane titulov z prehliadok Be2Can, Scandi a Crème de la Crème, ktoré prebiehajú (za normálnych podmienok) aj v kinách. Ide tak o model duálnej distribúcie. Premýšľali ste nad dostupnosťou iných než titulov vo svojej distribúcii?

DH: Na Edisonline máme aktuálne stovky filmov usporiadaných do tematických kategórií filmových prehliadok, noviniek, podľa žánrov alebo tvorcov. Napríklad pri sekcií Be2Can sú „našimi hlavnými kurátormi“ umeleckí riaditelia veľkej festivalovej trojky – Thierry Frémaux z Cannes, Alberto Barbera z Benátok a Dieter Kosslick a po novom Carlo Chatrian z Berlinale. Na svete sa ročne natočí podľa IMDB okolo 11 — 12 tisíc filmov ročne. Preto sa každý rok sústredíme na približne 60 filmov z hlavných súťaží z týchto troch festivalov, z ktorých signifikantná časť sa časom vďaka distribúcii Film Europe objaví na Edisonline vo forme VOD alebo v TV. Platforma tiež ponúka televízne kanály Film Europe a Film Europe+, ktoré slúžia ako pridaná hodnota pre tých, čo si nevedia vybrať z videotéky a radšej dajú na aktuálnu ponuku v televíznom režime. Mimochodom, od roku 2020 s lineárnym kanálom začal vo Francúzsku pilotne experimentovať aj Netflix. Každý mesiac pridávame okolo desať nových filmov. Pracujeme s formátom virtuálnej kinosály, PVOD, TVOD a SVOD. Zatiaľ sme v štádiu, že máme dostatok modelov a titulov z portfólia Film Europe. Pri akvizíciách sa zameriavame na kvalitu aj kvantitu. Edisonline je veľmi hladný a my ho pravidelne kŕmime. Dnešný trend vo VOD je však o exkluzivite obsahu, nie jeho zdieľaní s inými VOD platformami. VOD platformy potrebujú dať divákovi dôvod, prečo si ich predplatiť. Ten dôvod je jednoduchý – film si legálne pozriete jedine u nás. Je nepredstaviteľné, aby napríklad Netflix predal svoj vyprodukovaný seriál do Apple TV. Dnes má už skoro každá distribučka nejakú formu VOD, čo fragmentuje trh. Vo VOD biznise sú aj komerčné televízie, internetové televízie a dokonca české a slovenské klubové kiná. Denne nám chodia žiadosti od producentov, ktorí nemajú distribútora, či by sme ich film nezaradili do ponuky Edisonline. Sú to často skvelé domáce a zahraničné projekty, ktorým chceme dať časom priestor aj na Edisonline. Náš distribučný ekosystém jevšak nastavený tak, že sa venujeme iba filmom z distribučnej stajne Film Europe, pri ktorých sme zaviazaní filmy distribuovať v kine, VOD a TV. Nevidíme dôvod meniť tento model. Chceme, aby mal divák možnosť vidieť film na všetkých distribučných úrovniach.

BN: Áno, Tomáš Hudák v texte pre Kinečko píše o trende vlastných VOD platforiem veľkých festivalov. Zatiaľ čo ostatné VOD platformy majú čitateľnú stratégiu pri promovaní svojich titulov (Film dňa, TOP 10 v regióne – Netflix, 1 film/deň – prednedávnom ešte MUBI, Tent, …), Edisonline týmto spôsobom filmy nepredstavuje. Prečo ste sa rozhodli od marketingovej stratégie týchto klasických VODodkloniť a v čom je vaša marketingová stratégia výnimočná?

DH: Netflix, MUBI, Amazon… majú minimálnu kinodistribúciu, bez ekosystému, ktorý by im predpisoval, ako sa o film „tradične“ starať v zmysle distribučných okien, napríklad, štvormesačný odstup medzi kinopremiérou a premiérou na VOD. Stratégiu, ktorú popisujete máme na našich televíznych kanáloch Film Europe a Film Europe+, kde máme každú sobotu film týždňa. Tento model sme neodpozerali od Netflixu, MUBI alebo Amazonu, ale od starých dobrých lineárnych kanálov, rovnako ako ho kopírujú spomínané platformy. Edisonline od začiatku vnímame ako komplementárnu hodnotu k festivalom a kinodistribúcii a vice versa. Film Europe je ako galéria, ktorá zbiera obrazy od tých istých umelcov, čím získa schopnosť paralelne prepájať ranú tvorbu Julie Ducournau s filmom RAW na Edisonline a aktuálnu tvorbu Julie Ducournau s filmom Titán v kinách. Chcem tým povedať, že akvizíciou sme dosť čitateľní a divák vie, čo môže čakať – špičkovú festivalovú kinematografiu, ktorá objavuje, ale aj oslavuje filmových velikánov. Edisonline reaguje na aktuálne festivalové a spoločenské témy našimi kategóriami, ako napríklad sezónne kategórie pre festivaly Art Film Fest, Cinematik alebo Filmy za klímu. TOP 10 alebo film týždňa vnímame ako príjemný doplnok, ale nie ako spôsob diferenciácie voči našej konkurencii. Edisonline prejde najbližší rok výraznými zmenami. Plánujeme novú sekciu pre komparatívne filmové texty, nové CineTalky, prepojenie s filmovými portálmi a školami, nadviazanie B2B spolupráce a rozšírenie aplikácií pre rôzne zariadenia, ktoré naša konkurencia nemá. Napríklad, na Samsung Smart TV nenájdete aplikáciu Aerovod ani DAFilms. Edisonline áno.

vizuál k sekcii Edisonline

BN: Pravdepodobne najväčšou VOD platformou zameranou na artovú kinematografiu je MUBI. Vnímate ju na slovenskom a českom trhu ako konkurenciu? Alebo skôr: stalo sa niekedy, že vás MUBI predbehla v zakúpení práv na film(y)?

DH: „I love MUBI,“ povedala mi raz spolužiačka na filmovej produkcii na University of Westminster v roku 2012. V tom čase nás platforma MUBI zaujala natoľko, že Ivana pozval zakladateľ a šéf MUBI Efe Çakarel do jeho londýnskej minikancelárie v Soho. Bavili sa o možnej spolupráci typu „my máme práva, vy máte platformu, poďme niečo skúsiť v Česku a na Slovensku“. Spolupráca sa nerealizovala a časom sa MUBI vypracovala na globálneho hráča s multimiliónovými obratmi, ale aj s podporou verejných zdrojov, napríklad Kreatívnej Európy. V roku 2019 MUBI získala z Kreatívnej Európy 887 946 € a podľa vyjadrenia Efa Cakarela to bolo tretí rok za sebou, čo získali 100 % žiadanej dotácie z EU (zdroj: https://bit.ly/3fXxMDw). Asi vás neprekvapí, že s takýmto rozpočtom Edisonline zatiaľ neoperuje. Aj Film Europe na úrovni festivalu, kina a kinodistribúcie disponuje verejnými zdrojmi, ako väčšina festivalov, nezávislých kín a distribučných spoločností v Európe. V našom prípade ide o 5 až 10 % verejnej podpory z našich celkových výnosov z AVF a MEDIA. Paradox je, že MUBI začínala pravdepodobne s podobným cash flow, aký máme teraz my. Efe Cakarel v začiatkoch MUBI neinvestoval hlavne do filmových práv ako my, ale do personálu, ktorý vo dne v noci googli a pinterestuje cool fotku Jarmuscha, z ktorej majú virál na Facebooku či Instagrame a zdieľa ju celý svet. Promujú filmy (dokonca aj filmy Netflixu), ktoré sa na MUBI nikdy neukážu. Vo väčšine prípadov promujú produkt, ktorý nevlastnia, ale ktorý je trendy v danom momente, čím stiahnu divákov na svoj web, kde je štatisticky garantované, že niekto si MUBI predplatí. MUBI je sociálna sieť pre mileniálov. Super chytré!

BN: V čom je teda VOD stratégia MUBI odlišná?

DH: MUBI zatiaľ nenakupuje veľké festivalové filmy pre naše teritóriá, a teda nie je našou priamou, ale nepriamou konkurenciou. Vysvetlím… MUBI, okrem iného, nakupuje “festivalové zbytky“ (týmto termínom nehodnotím kvalitu filmov, myslím tým filmy z hlavných súťaží veľkej trojky, ktoré sa do sveta nepredali vôbec alebo minimálne), ktoré dokážu odpromovať ako “najlepšie filmy na svete“. Túto schopnosť im, samozrejme, závidí každý filmový distribútor, vrátane nás. Nechápte ma zle, je skvelé, že sa tieto filmy do sveta dostanú. MUBI  je pre nás a všetky ostatné VOD platformy na Slovensku a v Česku nepriamou konkurenciou v tom, že tie “festivalové zbytky“ kupujú pre celý svet, vrátane Slovenska a Česka. Ekonomicky je to opäť veľmi jednoduchá a chytrá vec. Keď žiaden distribútor počas festivalového ošiaľu nekúpi film a po festivale sa po filme zľahne zem, je jasné, že cena za film zľahne tiež. Takýchto filmov je kopec a takýmto modelom postavíte za 24 hodín VOD platformu, ale bez MUBI mágie a bez záujmu a predplatiteľov. Hlavná stratégia Film Europe, konkrétne Ivana Hronca, je film identifikovať ešte dávno pred tým, ako sa film dostane do hlavnej súťaže veľkej trojky. Sú to mesiace až roky čítania scenárov a sledovania work in progress a pitchingov. Ak kúpite Zlatú palmu viac ako rok pred tým, ako ju film dostane, čo sa nám podarilo niekoľkokrát, znamená to veľa práce, ale aj ekonomický prístup podobný, ako má MUBI pri „festivalových zbytkoch“.

BN: Na MUBI však nájdeme aj sekcie venované filmom z veľkých festivalov…

MUBI postupne mení stratégiu. Začali kupovať festivalový mainstream ako Annette (Aerofilms CZ/SK), Benedetta (Aerofilms CZ/SK) alebo Titán (Film Europe CZ/SK) pre teritóriá, ktoré sú pre nich zaujímavé a dostupné. Úplnou novinkou je, že MUBI kúpila nemeckú spoločnosť The Match Factory, ktorá vlastní a predáva celosvetové práva na stovky špičkových festivalových filmov, vrátane Toniho Erdmanna alebo Victorie, ktoré od Match Factory máme zakúpené. Trend skupovania spoločností, a teda kľúčového obsahu pre jednotlivé teritória alebo celý svet, sa za posledný rok poriadne rozbehol. Amazon kúpil MGM a Canal+ kúpil FilmBox (ktorého spoluzakladateľom je Ivan Hronec). Máme aj regionálny príklad – Medzinárodný filmový festival Karlove Vary, ktorý vďaka investícii Rockaway Capital kúpil Aerofilms s cieľom rozšíriť ponuku KVIFF.TV. Aj Film Europe už dostala ponuku na predaj väčšinového podielu. Ponuku sme zatiaľ odmietli.

BN: Aká je teda prognóza? Očakávate, že MUBI sa stane väčšou konkurenciou?

Slovenský a český trh je súčasťou globálneho trhu, a preto je MUBI prirodzenou konkurenciou. Našou ambíciou je, aby bola MUBI našou konkurenciou aj v ďalších krajinách strednej a východnej Európy. Áno, s Edisonline plánujeme expandovať, pracujeme na tom. Ale, čo sa týka Slovenska a Česka, môj názor je, že pokiaľ tu má vzniknúť nejaká konkurencieschopná platforma voči MUBI, Netflixu či HBO, lokálne platformy by sa mali spojiť. Predstavte si, keby sa spojil Edisonline s Aerovodom a DAFilms pod jednu platformu alebo, lepšie povedané, pod jednu platobnú bránu povedzme za 12 eur za mesiac. Nič by sa na jednotlivých platformách nezmenilo, dokonca možnosť kúpiť si platformu samostatne by ostala. Verím, že naša konkurencia vníma MUBI a všetky ostatná zahraničné platformy podobne ako Film Europe, a preto si myslím, že ak sa nespojíme tak nás väčšie medzinárodné ryby jednoducho postupne zjedia. Áno, všetci by sme išli tak trochu proti sebe, ale v prospech divákov. Fungovalo by to ako telka, kde namiesto platby za RTVS, Markízy a JOJky máte najdôležitejšie svetové filmy aj bez „I love MUBI“.

vizualizácia kina Edison Filmhub v Bratislave

BN: Na rôznych úrovniach odbornosti diskusií v audiovizuálnom priestore sa hovorí o silnom nástupe VOD distribúcie, ktorá podľa niektorých pochová “tradičnú“ kinodistribúciu. VOD zároveň “rozhadzuje“ plán kinodistribúcie, pre distribučné spoločnosti je pochopiteľne výhodnejšie, ak je film v kinách a až následne dostupný online. Aký je váš osobný názor? Preberú aj podľa vás kinodistribúciu online platformy?

DH: Keď chcú diváci vidieť film v kine, tak pôjdu do kina, keď na VOD, tak si otvoria počítač. Slovo „tradičná“ distribúcia je v podstate sezónny termín, ktorý každých päť rokov mení svoj význam. Historicky sa vždy porovnávalo staré médium s novým. Zanikla maľba, keď vznikla fotografia? Zanikla fotografia, keď vznikol film? Zanikol film, keď vznikla televízia? Jasné, kinodistribúcia má problém, nie však s existenciou, ale s definíciou. Ako hovorí Ivan Hronec, „veľké kino, hotové nešťastie”. Kino nie je folklór ako kedysi, keď nebol problém zaplniť 300-miestnu sálu. Dnes to problém je a 300-miestna sála má väčšie náklady ako 75-miestna.

Film Europe vidí svoju budúcnosť v hybridnej distribúcii v butikových malých kinách s kaviarňami, ktoré filmom dávajú priestor na kontext a sústredenie. Príkladom, že film v kine je stále živým a dynamickým zážitkom, je určite prehliadka súčasných severských filmov Scandi. Pred pár dňami sme mali v rámci Scandi v Edison Filmhube v Prahe premietanie sto rokov starého filmu Haxan: čarodejníctvo v priebehu vekov, ktorý je dostupný zadarmo a legálne na internete. Film sa premietal v sprievode živej hudby Prezidenta Lourajdera. Kinosála bola vypredaná, rovnako ako keď sme mali v Edisone Q&A s Bélom Tarrom. Film alebo kinodistribúcia dnes potrebuje alibi. Naša odpoveď je Kino, Café, Téma, Event a VOD pod jednou príjemnou a dizajnovou strechou s názvom Edison Filmhub.

Film Europe nakupuje všetky filmové práva (festival, kino, VOD, TV, DVD; lietadlá a lode zatiaľ nie), a preto máme v našom teritóriu nad svojimi filmami takmer stopercentnú kontrolu. Takmer stopercentnú, pretože ak sa, napríklad v USA alebo UK rozhodne VOD platforma vypustiť film, ktorý nie je dostupný legálne v našom teritóriu, povedzme MUBI, tak je to len otázkou času, kedy bude ilegálne dostupný u nás. Voči ilegálnemu šíreniu svojich filmov doslova bojujeme a investujeme peniaze do služby, ktorá odstraňuje nelegálny obsah. Je tragédiou, že slovenské a české zákony nedokážu kriminalizovať takzvané „servery pre zdieľanie dát“. Spoločnosť sa naučila toto nelegálne šírenie akceptovať, normalizovať a dokonca sa tým chváliť. Toto by sa vo Veľkej Británii alebo Nemecku vďaka správnym zákonom nestalo.


BN: Koľko má Edisonline predplatiteľov?

DH: Za necelé dva roky existencie získal Edisonline v Česku a na Slovensku okolo 15 000 predplatiteľov a zaregistrovaných užívateľov.

BN: V Bratislave teda plánujete na budúci rok otvorenie butikového kina priamo v Starom meste. Z tejto veľkej investície je zjavné, že v pokračovanie tradície kinodistribúcie veríte. Čím sa podľa vás koncept butikového kina odlišuje od klubového kina a akú cieľovú skupinu chcete osloviť?

V Londýne som žil desať rokov a pravidelne som navštevoval kiná ako Curzon, Picturehouse, BFI alebo Prince Charles Cinema. Pre mňa sú tieto kiná veľmi inšpiratívne koncepty, ktoré mi vždy u nás chýbali. Koncept väčšiny klubových kín sa na Slovensku a v Česku od 90. rokov veľmi nezmenil. Buď máme klubové kiná, alebo multiplexy. Preto veľmi intenzívne vnímame, že v Bratislave chýba alternatíva, ktorú chceme ponúknuť. Butikové kino a kaviareň Edison Filmhub na Baštovej 6 v Bratislave ponúkne útulný a dizajnový priestor s citom pre detail, výberovú kávu, priateľský personál, chutné a jednoduché jedlo, pravidelné cykly k filmom, celodennú prevádzku a dramaturgickú otvorenosť pre všetky lokálne distribučné spoločnosti. Náš záujem je, aby si každý vnímavý divák našiel v programe svoj film, či to bude art, alebo kvalitný mainstream. Dve kinosály nám túto dramaturgickú flexibilitu umožnia. Kaviareň a bar budú prirodzenou súčasťou kina, a preto diskusie divákov o filme môžu pokračovať priamo v Edisone. Long story short – zážitok z kina sa začne ešte pred spustením projektora a neskončí sa po zhasnutí projektora. Ak sa chcete presvedčiť na vlastné oči, skočte si do Edison Filmhubu v Prahe na Jeruzalemskej 2 a o rok na Baštovú 6 v Bratislave.

vizualizácia podoby kinosály v Edison Filmhub v Bratislave

BN: Na záver otázka, ktorú sme položili aj pri rozhovore s DAFilms.sk – ktoré filmy majú na platforme Edisonline najväčšiu sledovanosť? A pri ktorých filmoch vás, naopak, mrzí, že nemajú väčšiu sledovanosť?

Asi nikoho neprekvapí, že aktuálne Edisonlinu vládnu dva filmy – ChlastRytieri spravodlivosti. Osobne som si myslel, že platforma bude pri jednotlivých filmoch kopírovať hlavne návštevnosť v kinách a že naši diváci pôjdu iba po povrchu, po filmoch, ktoré sú na čele kategórií. Na moje milé prekvapenie to tak nie je. Do TOP 20 najsledovanejších filmov sa dostali filmy ako Kafarnaum (2018), Ostrov (2011), To musí byť nebo (2019) alebo Poďme kradnúť kone (2019). Sú to všetko skvelé filmy, ale v kinách prepadli. Keď bol v kinách víťaz Zlatej palmy Titán (2021), tak mi diváci rôznej demografie tvrdili, že film sa im de facto nepáči, ešte predtým ako si ho pozreli. Opäť, v kinách Titán nič moc, ale keď sme ho šupli do Virtuálnej kinosály na Edisonline v rámci online ozvien Be2Can, mali sme okolo 1000 divákov a momentálne je na Edisonline v TOP 10. Filmy si na Edisonline nájdu druhý život a svojich divákov. V našom pláne máme rôzne stratégie, ako upozorniť na jednotlivé filmy, čiže nás ešte nestihla mrzieť sledovanosť ďalších titulov. Krása Edisonlinu je, že nemáme časový tlak ako pri návštevnosti našich filmov počas prvých týždňov v kinách.


Vyskúšajte Edisonline na 7 dní zdarma.

Stačí napísať promo kód kinecko v sekcii „Mám voucher“ a dostanete sa ku stovkám filmov, ktoré vo Vás zanechajú stopu.

https://edisonline.sk/voucher

Tento kód sa dá aktivovať do 1. 4. 2022.