ICYMI: Jafar Panahi, Trinh T. Minh-ha, Víctor Erice
Tomáš Hudák 29/7/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Ako sme informovali v predchádzajúcom ICYMI, Jafara Panahiho nedávno zatkli po tom, čo protestoval proti zadržaniu Mohammada Rasoulofa. Najnovšie správy hovoria, že Panahi si teraz musí odsedieť šesťročný trest, na ktorý bol odsúdený ešte v roku 2010 a ktorého výkon bol pôvodne odložený.

Filmový festival v Benátkach zverejnil tohtoročný program, novinky v ňom uvedú Joanna Hogg, Jafar Panahi, Alice Diop, Laura Poitras (dokumentárny film o Nan Goldin), Frederick Wiseman, Lav Diaz, Gianfranco Rosi, Tizza Covi a Rainer Frimmel, Lucrecia Martel či Sally Potter. Slovenskú kinematografiu budú zastupovať filmy Obeť Michala Blaška v sekcii Horizonty (Orizzonti) a Běžná selhání Cristiny Grosan v paralelnom výbere Dni autorov (Giornate degli Autori).

Víctor Erice pripravuje svoj prvý film po 30 rokoch.

Poľský filmový inštitút spolu s ďalšími partnermi spustil streamovaciu platformu 35mm.online, na ktorej je dostupných takmer 4000 diel vrátane filmov Andrzeja Wajdu, Agnieszky Holland, Krzysztofa Kieślowského, Jerzyho Skolimowského, Krzysztofa Zanussiho, Andrzeja Munka či Jerzyho Kawalerowicza.


Čítanie:

V Bomb Magazine nájdete rozhovor Shivani Radhakrishnan s Trinh T. Minh-ha, dokumentaristkou a akademičkou, ktorá sa venuje najmä postkolonializmu a feminizmu.

Beth Capper sa vo Film Quarterly venuje dvom dokumentárnym filmom a jednému televíznemu programu o ženských väzniciach a tomu, ako vstupujú do diskusie o (ne)reformovateľnosti väzenského systému v USA.

Adrian Martin zverejnil na svojej webstránke staršiu esej o režiséroch a režisérkach prevažne hraných filmov, ktorí*é podľahli „dokumentárnemu pokušeniu“ a nakrútili aj pár dokumentov.

David Sims v magazíne Atlantic reflektuje zmeny v spoločnosti Netflix, ktorá sa čoraz viac začína podobať tradičným hollywoodskym štúdiám, hoci donedávna budovala svoju identitu aj na tom, že produkovala typy filmov, o aké štúdia nemali záujem.

Výskumníčka Steph Herold píše v New York Times o stereotypoch, akými filmy a seriály zobrazujú interrupcie.

Magazín Vulture zverejnil text anonyma vytvárajúceho vizuálne efekty pre filmy o tom, aká zničujúca je práca na projektoch štúdia Marvel: hlboké podfinancovanie, nadčasy, veľké zmeny na poslednú chvíľu či nejasná vízia zo strany režisérov a režisérok.

V rovnakom magazíne nájdete článok o tom, prečo súčasné filmy využívajúce množstvo CGI efektov nevyzerajú dobre na nových 4K televízoroch.


Pozeranie:

Pri príležitosti 20. výročia sekcie Perspektive Deutsches Kino na festivale Berlinale ponúka Goetheho inštitút možnosť pozrieť si zdarma 20 diel (jeden za každý rok) mladého nemeckého filmu. Vidieť môžete rané filmy Ulricha Köhlera, Maren Ade, Christopha Hochhäuslera, Valesky Grisebach, Benjamina Heisenberga, Axela Ranischa, Ramona Zürchera či Juliana Radlmeiera.

Magazín e-flux spustil filmový program s názov Screaming from the Inside, ktorý tematizuje „pocity klaustrofóbie, izolácie a nemožnosti úniku“.

Festival klasického filmu Cinema Rediscovered nedávno zverejnil záznam minuloročnej diskusie s názvom Reframing Film – Rewriting Film History (With the Women in It) o systematickom prehliadaní žien v dejinách kinematografie a o možnostiach prepisovať filmový kánon.


Počúvanie:

Nedávny podcast magazínu Film Comment sa venuje filmovému archívnictvu. Nepriamo nadväzuje na rozhovor s Markom Toscanom z Academy Film Archive, ktorý sa špecializuje na reštaurovanie experimentálnych filmov.

Reassemblage (r. Trinh T. Minh-ha)
Inside Women Inside (r. Christine Choy, Cynthia Maurizio)