ICYMI: Maya Deren, Derek Jarman, Hong Sangsoo
Tomáš Hudák 15/7/2022

In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.


Novinky:

Zomrel Peter Brook, vplyvný divadelný a príležitostný filmový režisér, známy vďaka filmom ako Pán múch (Lord of the Flies) alebo Marat/Sade zo 60. rokov minulého storočia.

Zomrel Ken Knowlton, priekopník počítačovej animácie, ktorý postavil základy technológií CGI.

V Iráne v posledných dňoch zatkli viacerých filmárov, medzi nimi aj Mohammada Rasoulofa a Jafara Panahiho.

Filmový festival Locarno zverejnil svoj tohtoročný program, nové filmy predstavia Ana Vaz, Abbas Fahdel, Nikolaus Geyrhalter, Alexander Sokurov, Total Refusal, Kamal Aljafari či João Pedro Rodrigues a João Rui Guerra da Mata. Festival zároveň uvediepäť slovenských filmov.

Americká nezávislá filmárka Anna Biller pracuje na svojom debutovom románe.

Platforma HBO Max ohlásila, že pozastavuje produkciu pôvodnej tvorby vo viacerých teritóriách vrátane strednej Európy a Škandinávie.


Čítanie:

Nové číslo časopisu Photogénie sa venuje absencii, prečítať si môžete texty o Apichatpongovi Weerasethakulovi, Barbare Hammer, Cheryl Dunye, Paz Encine, Camilovi Restrepovi, Manim Kaulovi či Wernerovi Herzogovi.

Julia Hertäg sa v New Left Review bližšie pozrela na nemeckú nemainstreamovú kinematografiu poslednej dekády, teda obdobie, ktoré označuje ako „po berlínskej škole“. Venuje sa tvorbe Valesky Grisebach, Maren Ade, Christiana Petzolda, Dominika Grafa a Juliana Radlmaiera.

V novom čísle literárneho magazínu Five Dials nájdete reportážnu esej Kevina Brazila z jeho cesty k Prospect Cottage, víkendovému dvojdomu, kde Derek Jarman trávil posledné roky svojho života.

V Los Angeles Review of Books si môžete prečítať o tvorbe Mayi Deren a jej prínose do antropológie.

Dennis Zhou sa v magazíne Nation venuje tvorbe kórejského autora Hong Sangsooa.

V Criterion Current nájdete profil indického režiséra a herca Gurua Dutta aktívneho v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Sight & Sound zverejnil starší text o The Rolling Stones vo filme a o tom, prečo skupina nikdy celkom nepreniesla svoju slávu do kinematografie tak ako napríklad The Beatles.

Guardian sa pri príležitosti 40. výročia premiéry vracia k filmu Tron režiséra Stevena Lisbergera.

Molly Fischer v magazíne New Yorker reflektuje rozmach seriálov, ktoré spracúvajú príbehy známe z novinových článkov či podcastov. Tento trend nazýva IP TV (IP ako intellectual property, teda intelektuálne vlastníctvo) a stavia ho do kontrastu s takzvanou zlatou érou televízie.

Alissa Wilkinson sa v magazíne Vox venuje hollywoodskemu mýtu kladného hrdinu so zbraňou.


Pozeranie:

Na Mubi teraz nájdete filmy senegalsko-francúzskej dokumentaristky Alice Diop, ktorej posledný film We (Nous) získal minulý rok na Berlinale hlavnú cenu v sekcii Encounters. V magazíne Reverse Shot si zároveň môžete prečítať rozhovor s režisérkou.

Royal Ocean Film Society približuje v novom videu tvorbu priekopníka vizuálnych efektov Raya Harryhausena, pričom sa zameriava predovšetkým na to, ako kombinoval stop-motion animáciu so živou hereckou akciou.


Počúvanie:

V najnovšom diele relácie Sounds on Screen internetového rádia NTS sa môžete započúvať do zvukov z filmov Jacqua Tatiho.

We (r. Alice Diop)
Pyaasa (r. Guru Dutt)