In Case You Missed It je výber noviniek, článkov a videí, pri ktorých by mohla byť škoda, keby vám unikli.
Novinky:
Eduardo Williams pripravuje nový film, voľné pokračovanie svojho debutu The Human Surge (El auge del humano), ktorý bol v roku 2016 ocenený v Locarne.
Vo vývoji je taktiež nová sezóna seriálu Black Mirror.
V Štokholme vznikla nadácia European Genre Film Foundation, ktorá sa bude venovať výskumu a reštaurovaniu žánrových filmov.
Čítanie:
Vyšlo nové číslo Senses of Cinema, venuje sa predovšetkým indickej kinematografii.
Nové číslo časopisu Non-Fiction s názvom Peculiar Forms (Zvláštne formy) sa zaoberá vzťahom medzi politikou a filmovou formou. Nájdete v ňom texty Peggy Ahwesh, Jamesa N. Kienitza Wilkinsa či Payal Kapadie.
Sabzian začal novú rubriku krátkych reflexií s názov Passage. Autori a autorky sa v nich venujú textu, ktorý ich zasiahol a pozmenil ich chápanie kinematografie. Prvé tri príspevky napísali Adrian Martin, Cristina Álvarez López a Romain Lefebvre.
V magazíne Walrus nájdete veľký profil kanadskej herečky a režisérky Sarah Polley, známej najmä vďaka oceňovanému dokumentárnemu filmu Stories We Tell.
Afroamerická kritička Valerie Complex opisuje v časopise Deadline svoj zážitok z festivalu v Cannes, kde bola neustále vystavovaná mikroagresii kvôli farbe svojej pokožky. Hudobník a filmár Saul Williams sa následne na Twitteri podelil so svojim zážitkom z festivalu, kde minulý rok predstavil svoj film Neptune Frost (spolurežírovaný Anisiou Uzeyman).
Magazín Vox si všíma, že postavy veľkých svalnatých mužov (akých hrajú John Cena, Jason Momoa alebo Dave Bautista) čoraz častejšie prejavujú emocionálnu zraniteľnosť, smútok či citlivosť.
New Yorker sa bližšie pozrel na to, či má Jerry West šancu uspieť, ak zažaluje producentov seriálu Winning Time za to, ako je v ňom zobrazený: sleduje ďalšie podobné prípady a rozhodnutia súdov, aby ukázal, aká je prax pri vytváraní diel o žijúcich ľuďoch.
Hollywood Reporter sa venuje budúcnosti Netflixu po tom, čo spoločnosť po prvý raz stratila predplatiteľov a hodnota jej akcií prudko klesla – streamovacia služba sa chystá produkovať menej filmov, zväčšiť ich rozpočty a zrejme opustiť „rozmarné“ projekty, v ktorých dávali etablovaným autorkám a autorom voľnú ruku.
Stav streamovacích služieb reflektuje na svojom blogu aj David Bordwell, pričom sa zameriava na to, ako sa menia návyky diváčok a divákov, vzťah k fyzickým nosičom, distribúcia v kinách či budovanie reputácie filmu.
Pozeranie:
Na e-flux si tento mesiac môžete pozrieť dva krátke filmy ghansko-americkej filmárky Akosuy Adomy Owusu.
Cristina Álvarez López a Adrian Martin vytvorili vo svojej videoeseji dialóg medzi Annou Karinou a Marianne Faithfull, aby reflektovali, ako si mužskí autori predstavujú prežívanie žien.
The Royal Ocean Film Society sa vo svojom novom videu bližšie pozrel na produkčnú spoločnosť American International Pictures, ktorá sa od polovice 50. rokov minulého storočia zameriavala na nakrúcanie takzvaných béčkových filmov, a sleduje, ako zmenila spôsob výroby: ako prvý vznikol názov, potom kampaň a až potom sa film napísal a nakrútil.
Stanislava Babišová a Klára Jiránková vytvorili esej o obrazoch ženy, keď k sebe vztiahli film Věry Chytilovej Praha – neklidné srdce Evropy, seriál Ways of Seeing Johna Bergera a esej Vizuálna slasť a naratívny film Laury Mulvey.