In Case You Missed It je výber noviniek, článkov, videí a podcastov, ktoré by vás mohli zaujímať.
Novinky:
Zomrela Suzan Pitt jedna z najoriginálnejších amerických nezávislých animátoriek.
Tohtoročnú Cenu Jeana Viga určenú francúzskym filmárom a filmárkam s nezávislým duchom získal debutant Stéphane Batut, čestného Viga si prebral Alain Cavalier.
Jazzoví odborníci objavili 8-sekundový záber z ulíc New Orleansu roku 1915, na ktorom sa zhodou okolností zrejme nachádza približne 13-ročný Louis Armstrong predávajúci noviny. Tento text zároveň fascinujúco popisuje, ako prebieha identifikácia osoby na vyše storočnom filme.
Čítanie:
The New York Times sa pýtal 24 vplyvných hollywoodskych postáv na súčasný stav filmového priemyslu a jeho blízku budúcnosť. Text vyvolal mnoho reakcií: The Atlantic sa napríklad kriticky pozrel na streamovacie služby, IndieWire zas dal priestor kurátorom, manažérom kín a distribútorom, ktorých NYT opomenul.
The Doomsday Clock, ktoré symbolicky vyjadrujú, ako blízko sme atómovej katastrofe, v súčasnosti ukazujú dve minúty do polnoci – stav, v ktorom bola Zem naposledy v roku 1953. Boston Review sa preto pýta, prečo v súčasnosti nevznikajú filmy o atómovej hrozbe podobne, ako to bolo v časoch studenej vojny.
Magazín Aeon si všíma, ako sa v posledných rokoch zmenili filmy štúdia Disney – dôraz z romantickej lásky sa presunul na lásku k rodine.
Reverse Shot, magazín newyorského MOMI, ponúka sériu článkov o Juliette Binoche ako filmovej autorke.
Nové číslo The Baffler obsahuje text o tom, ako sa hororový žáner správa k svojim černošským hrdinkám.
Súčasťou programu tohtoročného karlovarského festivalu bola aj retrospektíva jedného z najvýraznejších arabských režisérov 20. storočia, Egypťana Youssefa Chahina. Ako úvod k sekcii vznikol tento profil.
Mubi Notebook ponúka aj profil opomínanej legendy americkej queer kinematografie 70. a 80. rokov Arthura Bressana.
Bomb Magazine zverejnil úryvok z memoárov Chantal Akerman, ktoré práve vychádzajú v anglickom preklade.
J. Hoberman píše o Ronaldovi Reaganovi a prepojeniach medzi politikou a filmami.
Sheila O’Malley sa bližšie pozrela na vzťah Sylvie Plath k filmom.
IndieWire popisuje, ako sa mení návštevnosť kín a prečo v USA tento rok klesajú tržby.
The Guardian píše o možnej budúcnosti filmov – o virtuálnych hercoch.
Pozeranie:
MOMA odštartovala svoju júlovú online filmovú „výstavu“ o New Yorku. Každý týždeň zverejní niekoľko filmov zo svojej kolekcie; prvý výber z prelomu 70. a 80. rokov sa venuje telu, performancii a rodu.
Catherine Grant a Dolores Tierney vytvorili videoesej o špeciálnom žánri zlatého obdobia mexickej kinematografie, takzvanom cabaretera, teda melodráme z prostredia kabaretu alebo bordelu.
Pri príležitosti dvestoročnice básnika Walta Whitmana vznikla videoesej o tom, ako jeho dielo dodnes ovplyvňuje filmárov.
Alan Warburton vytvoril videoesej o pohybe v animovanom filme.
Počúvanie:
Podcast magazínu Film Comment sa venuje dnes vlastne zabudnutému fenoménu televízneho filmu, pričom reč je o zaznávaní, búraní sociálnych tabu i zdieľaní zážitku zo sledovania.