KineDok 2019 otvára film Každý múr je bránou
Peťa Sedláková 25/3/2019

Medzinárodný festival filmových klubov Febiofest víta filmárku, performerku a spisovateľku Elitzu Gueorguievu. Pri príležitosti uvedenia jej dokumentárnej snímky Každý múr je bránou (Chaque mur est une porte, 2017) v bratislavskom Kine Lumiére (25. marca o 18:30) bude diskutovať nielen s divákmi v tamojšej kinosále, ale prostredníctvom Skype konferencie jej otázky bude môcť klásť aj publikum v Chorvátsku, Rumunsku, Českej republike a Bulharsku. Simultánna projekcia a jedinečné prepojenie diváckeho zážitku sa bude konať pod záštitou alternatívnej distribučnej platformy KineDok. Týmto podujatím zaháji už piaty ročník prezentácie kreatívnych dokumentov so sprievodným programom na netradičných miestach v siedmich európskych krajinách.

Gueorguieva sa svojím filmom vracia do spomienok rodného Bulharska v čase pádu Berlínskeho múru a postupne sa prediera celou jeho post-revolučnou fázou. Rozpráva o metamorfóze spoločnosti, ktorá prešla od počiatočnej eufórie z “vykúpenia” k neistote podobnej, než akú prežívala doposiaľ.

Náhľad do bulharských dejín počas prelomových rokov (1988-1991) sa pred očami diváka odohráva v prostredí niekdajšej televíznej show s názvom “Variant M”. V centre pozornosti surrealisticky zariadeného štúdia stojí režisérkina matka, mladá novinárka, ktorá spovedá známe i neznáme tváre Bulharska – robotníkov, hipisákov i politológov. Kladie im otázky o spoločnosti, o prístupe k demokracii, o ceste, na ktorú sa ich krajina rozhodla vydať. Gueorguieva dokladá zábermi zo súkromného archívu chýbajúce zvyšky do mozaiky jedného ťažko zabudnuteľného nezvratného historického procesu. Celá dokumentárna esej je vyskladaná z materiálov VHS kaziet a miestami je prerušovaná subjektívnym nostalgickým komentárom autorky – netradičnou formou nemých medzititulkov. “Keď som mala sedem rokov, moja mama vedela čarovať. Dokázala byť na dvoch miestach naraz,” uvádza nás Gueorguieva, ktorá okrem spomínanej projekcie v Bratislave navštívi aj ružomberskú Galériu Ľudovíta Fullu (26. marca o 17:30), do príbehu na pomedzí komunistického Bulharska a toho, čo nasledovalo potom. “Raz za mesiac vyslala svoju dvojníčku, aby sa objavila na televíznej obrazovke, a v tom istom čase sledovala televízor hneď vedľa mňa.”

Od mája budete mať možnosť v slovenských galériách, kaviarňach, kníhkupectvách či starej hájovni vidieť okrem Každý múr je bránou aj ďalší bulharský film Miniatúra pre piano (Miniatyura za piano, r. Eldora Traykova, 2017). Predstavuje generáciu lekárov, ktorá odíde z tohto sveta bez šance, aby ju niekto nahradil.

Maďarská snímka V zajatí (Egy nő fogságban, r. Bernadett Tuza-Ritter, 2017) zase rozpráva príbeh plný strachu o rokmi zneužívanej a týranej žene, ktorá musí každý zarobený forint odovzdávať svojej domácej.

Zo slovenskej a českej produkcie sa predstaví dokument Mečiar (r. Tereza Nvotová, 2017) sledujúci bývalého slovenského politika a jeho dopad na našu spoločnosť vrátane osobného života autorky, či netradičná sebareflexia dokumentaristu Posledný autoportrét (r. Marek Kuboš, 2018). Ak sa máte chuť zviesť na vlne rýchleho strihu a dobovej hudby, spoznať dnešných päťdesiatnikov, ktorí bývali chlapcami, čo skákali do výšok a krosili slalomy, určite nevynechajte King Skate (r. Šimon Šafránek, 2018)! Česká republika tiež ponúka dokument Až přijde válka (r. Jan Gebert, 2018), náhľad do sveta vlastenca, ktorý pred niekoľkými rokmi založil organizáciu Slovenskí Branci.

Rumunsko vás tentoraz zaujme metaforickou drámou Tarzanove semenníky (Ouăle lui Tarzan, r. Alexandru Solomon, 2017) o prepletených osudoch opíc a ľudí, filmom o jedinej pretrvávajúcej utópii našich čias – medicíne, ale tiež snímkou Futbal nekonečno (Fotbal Infinit, r. Corneliu Porumboiu, 2018), ktorá bojuje okrem iného za radikálne zmeny v pravidlách futbalu.

Chorvátska snímka Josipa, milujem ťa (Josipa, volim te, r. Jadranka Cicvarić Šiftar, Senad Zemunović, 2018) ukáže, ako sa z dokumentu o obeti sexuálneho zneužívania stáva osobná výpoveď o mimoriadne nezvyčajnom vzťahu dvoch ľudí. Dni šialenstva (Dani ludila, r. Damian Nenadić, 2018) vás vtiahnu do skrytého a temného sveta mentálne “iných” ľudí, odmietaných spoločnosťou a označených za pacientov.

Cez projekcie KineDoku budete môcť najďalej vycestovať do Nórska za režisérkou, ktorá nakrúcala svojich dvoch synov po celú jednu dekádu. O ich detstve, bratskom vzťahu a objavovaní života vypovedá film Bratia (Brødre, r. Aslaug Holm, 2015). Príbehy ľudí, čo zanechali extrémistické hnutia, predstavuje ďalšia nórska snímka Exit (Exit – Å forlate ekstremisme, r. Karen Winther, 2018).

KineDok v priebehu piateho ročníka ponúkne aj dva extra tituly. Lotyšsko-švajčiarsko-česká koprodukcia Svedkovia Putinovi (Svideteli Putina, r. Vitalij Manskij, 2018) je fascinujúcim portrétom politika na vzostupe, dokumentárnym politickým trilerom o troch mužoch deliacich si krajinu a miliónoch nemých svedkov, ktorí sa im prizerajú. Krátky český film Spolu sami (r. Diana Cam Van Nguyen, 2018) hovorí pomocou techník hraného aj animovaného filmu o živote po strate milovanej osoby.

Sledujte aktuality, projekcie, miesta a viac na https://kinedok.net/sk.

Každý múr je bránou
V zajatí
Mečiar
Posledný autoportrét
King Skate
Tarzanove semenníky
Futbal nekonečno
Josipa, milujem ťa
Dni šialenstva
Exit