Novembrové kinotipy sú špeciálne. Prvýkrát sú totiž zamerané
výlučne na dokumentárne filmy. Rámec definoval MFDF Jeden svet, ktorý od 5. do 11. novembra postupne uvedie desiatky dôležitých
titulov. Okrem primárneho výberu z festivalového programu upozorňujem aj
na dvojicu snímok odlišne nazerajúcich na spoločnosť cez optiku životného
prostredia. Vo virtuálnom priestore sa premiérovo
uskutoční tiež Festival študentských filmov Áčko (10. – 14. november) a Stredoeurópsky festival
talianskeho filmu MittelCinemaFest
(16. – 22. november). Ten divákom sprístupní deväť titulov cez platformu Kino doma, kde si okrem festivalových filmov môžete 14. novembra pozrieť
tiež zásadný česko-slovenský dokument o zneužívaní detí na internete V sieti (r. Barbora Chalupová, Vít Klusák, 2019).
Vitajte v Čečensku (r. David France)
USA, 2020, 107 min, Jeden svet (6. – 7. november)
„Snímka amerického dokumentaristu Davida Francea Vitajte v Čečensku vypovedá prostredníctvom série autentických príbehov o porušovaní základných ľudských práv, ale aj o nútenej migrácii, utrpení a osamelosti ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy. Film je nielen kolektívnym portrétom obetavosti skupiny aktivistov, riskujúcich svoje bezpečie kvôli empatickej a trpezlivej pomoci druhým, ale i nevyhnutne ponurým a dusivým svedectvom o prenasledovaní sexuálnych menšín.“ O snímke, ocenenej na Berlinale aj Sundance, sa môžete dozvedieť viac v mojom nedávnom komentári pre Kinečko.
Nespôsobilý: V mysli Donalda Trumpa (r. Dan Partland)
USA, 2020, 83 min, Jeden svet (7. – 8. november)
Trpí Donald Trump duševnou chorobou? Hlava Ameriky je terčom mnohých vtipov. Dá sa však vedecky dokázať, že ako prezident najmocnejšej krajiny sveta je nielen nevhodný, ale priam nebezpečný? Dokument ponúka znepokojujúci, no zároveň neúmyselne humorný pohľad do mysle jednej z najkontroverznejších postáv súčasnosti. Niekoľko odborníkov na duševné zdravie otvorene diskutuje o syndróme extrémneho narcizmu a o tom, prečo podľa nich Donald Trump dokonale zodpovedá tejto diagnóze. Vysvetľujú aj riziká, dôsledky a príčiny prekvapivo veľkej skupiny jeho priaznivcov.[1] Prečítajte si tiež recenziu filmu, ktorú pre Kinečko pripravila Katarína Pirháčová.
Karavan lásky (r. Elke Lehrenkrauss)
Nemecko, 106 min, Jeden svet (9. – 10. november)
Dokumentárny debut nemeckej filmárky Elke Lehrenkraussovej sleduje dianie v početných karavanoch rozdistribuovaných po krajniciach ciest nemeckého vidieka. Podľa jednej z protagonistiek, šesťdesiatničky Uschi, stojí na diaľničnom úseku B1888 medzi Hannoverom a Wolfsburgom až dvadsaťšesť takýchto obytných vozidiel či prívesov. Prostitútky z východnej Európy a Afriky, ktoré sem pricestovali s vidinou lepšieho života, v nich čakajú na okoloidúcich klientov. Za tri roky, počas ktorých film vznikal, si režisérka získala dôveru žien, a mohla tak divákom predstaviť ich minulé životy, súčasné skúsenosti, ale aj nádeje a obavy z budúcnosti. Estetika farebnými neónmi presvietených karavanov zahalených do desivej tmy dodáva snímke akúsi „smutnú príťažlivosť“, ktorá by hádam zaujala aj rakúskeho dokumentaristu Michaela Glawoggera.
Komúna (r. Jakub Julény)
Slovensko, 2020, 85 min, Jeden svet (9. – 10. november)
Túžba po slobode počas normalizácie viedla k vzniku voľného združenia mladých Košičanov vyznávajúcich princípy undergroundu. Z vlastnej vôle sa stali outsidermi, aby žili slobodne na okraji spoločnosti a mohli sa stať tvorcami samých seba. Dnes žijú viac v minulosti, vo vzájomných podozreniach zo zrady. Nad ich príbehom sa pritom vznáša spomienka na ich tragicky zosnulého guru, filozofa a básnika Marcela Strýka. V snahe vyrovnať sa s minulosťou zorganizuje pražský priateľ – český filozof, undergroundový umelec a disident Mirek Vodrážka revival dávneho koncertu v košickej katedrále. Dosiahnu priatelia na stretnutí zmierenie?[2]
Keď sadne prach (r. John Appel)
Holandsko, 2019, 85 min, Jeden svet (9. – 10. november)
Filmový triptych Johna Appela hovorí o mestách poznačených obrovskou katastrofou, a o tom, čo sa stane s miestnymi obyvateľmi po strate záujmu spravodajcov. Holandský tvorca sa zameriava na tri zdanlivo nesúvisiace udalosti v rôznych oblastiach sveta: Amatrice v strednom Taliansku po zemetrasení, Černobyľ na Ukrajine po jadrovej katastrofe a Aleppo v Sýrii po vojne. Na pozadí novovznikajúceho či obnovujúceho sa cestovného ruchu ponúka emotívne príbehy ľudí, ktorí prežili. Observačný dokument otvára tému pamäte a vyzdvihuje dôležitosť rešpektovania minulosti.
Sídliskové vtáčatá (r. Ellen Fiske, Ellinor Hallin)
Švédsko, Veľká Británia, 2019, 90 min, Jeden svet (10. – 11. november)
Dokumentárna coming-of-age snímka švédskych režisérok Ellinor Hallinovej a Ellen Fiskeovej, ktorá získala dve ceny na newyorskom festivale Tribeca, citlivo portrétuje ťažký život v Škótsku. Autorky prostredníctvom príbehu mladej budúcej matky Gemmy prezentujú frustráciu obyvateľov upadajúceho oceliarskeho mesta na juhu krajiny. Gemmu vychoval starý otec. Jej matka bola drogovo závislá a otec je vo väzení. Podobne ako ďalší miestni tínedžeri svoj voľný čas trávi potulovaním po sídlisku, opíjaním sa a drobnou trestnou činnosťou. Blížiace sa materstvo ju však prinúti doterajší život prehodnotiť.
Zaspievaj mi (r. Thomas Balmès)
Francúzsko, Nemecko, Švajčiarsko, 2019, 99 min,
Jeden svet (11. – 12. november)
Aký dopad môžu mať digitálne technológie na integritu prastarej duchovnej tradície budhizmu? Francúzsky režisér Thomas Balmès sa po desiatich rokoch vrátil do Bhutánu, aby pokračoval v rozprávaní o živote novica, ktorého túžbu po duchovnom prebudení a práci v prospech všetkých bytostí zobrazil v snímke Šťastie (Happiness, 2013). Ako osemnásťročný však Päjangkji stráca vznešený cieľ svojho detstva v modrej žiare mobilných displejov. Spolu s ďalšími mníchmi domovského kláštora si čas kráti bojovými počítačovými hrami a virtuálnym flirtovaním s dievčatami z hlavného mesta. Podľahne Päjangkji romantike a pokušeniam mesta alebo sa vráti k zbožnému životu v kláštore? Časozberný portrét mladého mnícha nabáda k zamysleniu nad jedným z menej diskutovaných rizík digitálnej revolúcie.[3]
Fireball: Visitors from Darker Worlds
(r. Werner Herzog, Clive Oppenheimer)
USA, 2020, 97 min, Apple TV (13. november)
Fireball hovorí o vplyve meteoritov a komét na staroveké náboženstvá a kultúry, o fyzických dopadoch týchto telies na Zem, ale i o našej kolektívnej posadnutosti deštruktívnym aspektom stvorenia. Nový dokument nemeckého režiséra Wernera Herzoga a britského vulkanológa Clivea Oppenheimera vás zasiahne ohurujúcimi výjavmi. V expozícii vidíme zábery z palubnej kamery nakrútené v roku 2013 na diaľnici v Čeľabinsku na Sibíri, v ktorých horiaci meteorit preletel po oblohe a vrhal sa k zemi ako rútiace sa dopravné lietadlo. Herzog hovorí, že to vyzerá jednoducho ako sci-fi. Má pravdu.
I am Greta (r. Nathan Grossman)
Švédsko, 2020, 98 min, Hulu (13. november)
Švédsky dokumentarista Nathan Grossman sa v auguste 2018 dozvedel o pätnásťročnom dievčati, ktoré sa rozhodlo usporiadať pred parlamentom „školský štrajk“ a požaduje od vlády, aby urobila potrebné kroky v oblasti zmeny podnebia. Vtedy ešte netušil, že nenakrúca pôvodne plánovaný krátky film o detských aktivistoch, ale začína pracovať na rozsiahlom projekte, ktorý musel skôr či neskôr nepochybne vzniknúť. I am Greta je portrét fascinujúcej environmentálnej aktivistky Grety Thunbergovej, outsiderky s Aspergerovým syndrómom, OCD a elektívnym mutizmom. Tínedžerky, ktorá roky odmietala komunikovať s kýmkoľvek mimo svojej rodiny a teraz zanietene dohovára svetovým lídrom, aby ekologickú krízu brali vážne. Režisér aktívne pozoruje vývoj tejto nesmierne náročnej výzvy a odkrýva, ako výrazne ovplyvňuje osobný život dospievajúcej ženy.
Titul I am Greta bude distribuovaný do slovenských kín počas prehliadky severského filmu SCANDI koncom januára 2021.
[1] Jeden svet sk
[2] Oficiálna synopsa filmu
[3] Jeden svet cz/sk