V máji sa máme na čo tešiť, no s predstihom aj za čím smútiť. Kino Film Europe prichádza s novým formátom s názvom Grôfkin Biograf. Udalosť sa bude konať s mesačnou periodicitou a prinesie výber šokujúcich i nezabudnuteľných filmov podľa divadelného režiséra, performera a drag queen Tomáša Procházku alias Grófky či La Cuntessy. V premiérovom vydaní, ktoré sa uskutočnilo koncom apríla, boli projekcie sprevádzané nielen úvodmi a diskusiami, ale aj drinkom a párty. Nenechajte si preto ujsť pokračovanie tohto zaujímavého projektu! 16. ročník putovného Minifestivalu európskeho filmu 7×7 potrvá od 4. do 18. mája a v Bratislave, Košiciach, Prešove, Banskej Bystrici, Nitre, Žiline či Trnave zadarmo ponúkne sedem kvalitných, prevažne minuloročných titulov. Neradostnou správou je, že 29. ročník Art Film Festu, ktorý mal prebehnúť v tradičnom júnovom termíne, bol nedávno zrušený pre nedostatok finančných zdrojov. I keď atmosféru nášho najstaršieho medzinárodného filmového festivalu len tak niečo nenahradí, môžu nás utešiť aspoň májové večery strávené v obľúbených kinách na kvalitných svetových snímkach. Do kinodistribúcie prichádza 15 filmových noviniek, svoj osobný výber predstavujem nižšie.
Malá mama (r. Céline Sciamma)
Francúzsko, 2021, dráma, fantastický, 72 min, ASFK (5. máj)
Po očarujúcej historickej romantickej dráme Portrét ženy v plameňoch (2019) vytvorila francúzska režisérka a scenáristka Céline Sciamma spolu s rovnakým štábom ďalšiu jedinečnú snímku Malá mama. Ide o príbeh osemročnej Nelly (Joséphine Sanz), ktorá práve prišla o starkú a s rodičmi odchádza do rodného domova svojej matky Marion (Nina Meurisse). Užíva si skúmanie domu a okolitých lesov, kde sa jej mama kedysi hrávala a stavala si detský drevený domček. Keď jedného rána žiaľ donúti matku odísť, Nelly sa v lese nečakane zoznamuje s dievčaťom vo svojom veku Marion (Gabrielle Sanz). Táto pôsobivá a nežná meditácia o smútku a spomienkach získala šesť filmových cien z rôznych častí sveta a na ďalších tridsať bola nominovaná.
Na ceste (r. Panah Panahi)
Irán, 2021, dráma, roadmovie, komédia, 93 min, Filmtopia (12. máj)
Na prvý pohľad sledujeme v iránskej dráme Na ceste obyčajný rodinný výlet. Mrzutý otec (Hasan Majuni) má nohu v sadre, starší syn (Amin Simiar) nešikovne šoféruje, mladší (Rayan Sarlak) neúnavne vystrája a matka (Pantea Panahiha) sa snaží všetky tieto rozdielne energie harmonizovať. Cesta plná smiechu však naberá znepokojivý smer, o ktorom sa dozvedáme len z náznakov. Debutujúci režisér a scenárista Panah Panahi majstrovsky kombinuje klasickú roadmovie s tichým, ale naliehavým spoločenským posolstvom o krajine, v ktorej sa sloboda často končí hneď za oknami auta. Syn jedného z popredných predstaviteľov iránskej novej vlny Jafara Panahiho spája v tomto intímnom portréte rodiny humor s naliehavosťou, tragikou a neobyčajne silnými charaktermi. Titul súťažil aj o Zlatú kameru v Cannes, kde mal svetovú premiéru.
Divoch (r. Thomas Daneskov)
Dánsko, 2021, komédia, 104 min, Film Europe (12. máj)
V zúfalej snahe prekonať krízu stredného veku utiekol Martin (Rasmus Bjerg) od svojej rodiny a celej spoločnosti hlboko do nórskych hôr, aby sa stal lovcom a zberačom rovnako ako jeho predkovia pred tisíckami rokov. Zaobstaral si luk a výstroj jaskynného muža, no v prírode prežíva len ťažko. Keď stretne zraneného drogového dílera Musu (Zaki Youssef), spoločne podniknú hektickú cestu naprieč fjordmi, aby sa vyhli mnohým problémom. Prenasledujú ich pritom miestna polícia, rozzúrený Viking, násilníci a v neposlednom rade aj ich rodiny. Domáca premiéra druhého celovečerného filmu dánskeho režiséra Thomasa Daneskova bola odložená po incidente, ktorý sa stal 13. októbra 2021 v nórskom supermarkete, keď dánsky občan zasiahol šípmi niekoľkých ľudí a piatich z nich usmrtil.
Paríž, 13. obvod (r. Jacques Audiard)
Francúzsko, 2021, dráma, 105 min, ASFK (19. máj)
Životy troch mladých žien a jedného muža sa na chvíľu pretnú v parížskom 13. obvode. Výrečná a drzá Émilie (Lucie Zhang) pracuje v callcentre, privyrába si prenájmom voľnej izby a naviaže intímny vzťah s nájomníkom Camillom (Makita Samba). Toho však priťahuje nedobytná Nora (Noémie Merlant), ktorá trávi noci videohovormi s atraktívnou cam girl Amber (Jehnny Beth). Dynamická dráma francúzskeho scenáristu a režiséra Jacqua Audiarda citlivo a s porozumením sleduje krátke obdobie v živote súčasných tridsiatnikov. Tí sa na prvý pohľad vyhýbajú záväzkom a samotu zaháňajú večierkami, povrchnými známosťami a náhodným sexom. Scenár spolu s režisérom napísali Léa Mysius a vyššie spomínaná Céline Sciamma. Originálny názov generačného portrétu Les Olympiades odkazuje na parížsku štvrť vyznačujúcu sa zhlukom výškových budov postavených v 70. rokoch minulého storočia a známu ako najväčšia „čínska štvrť“ v Európe. Práve tu sa prvá Audiardova čiernobielo štylizovaná snímka aj nakrúcala.
Film roka (r. Mariano Cohn, Gastón Duprat)
Španielsko, Argentína, 2021, komédia, dráma, 114 min, Bontonfilm (26. máj)
Vo Filme roka sa miliardársky podnikateľ hľadajúci slávu a spoločenskú prestíž rozhodne nakrútiť prelomový film, a aby tento cieľ dosiahol, najme si hviezdny tím. Penélope Cruz sa tu predstaví ako slávna a excentrická režisérka Lola Cuevas disponujúca neobmedzeným rozpočtom a veľkými umeleckými ambíciami. Jej najväčšou výzvou však bude skrotiť dvoch egocentrických hercov v hlavných úlohách. Félix Rivero (Antonio Banderas) a Iván Torres (Oscar Martinez) sa totiž navzájom nemôžu vystáť. Režisérsky tandem Cohn-Duprat vytvoril vtipnú metafilmovú kritiku najdrahšieho umenia sveta a prestížnych filmových ocenení. Ak ste si mysleli, že filmári a filmové hviezdy majú neznesiteľné maniere, Film roka vám túto predstavu nevyvráti. Autori a herecké obsadenie snímky si totiž v hravej a jemne bizarnej komédii strieľajú sami zo seba, zo svojich kolegov aj z celého filmového sveta.[1]
[1] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a inými dostupnými informáciami o vybraných tituloch.