V júni môžete vidieť v našich kinách, filmových kluboch či alternatívnych projekčných priestoroch presne dvadsať kinopremiér. Mesiac započne rodinná animovaná adaptácia slávneho denníka Anny Frankovej Kde je Anna Franková izraelského režiséra Ariho Folmana. Približne o dva týždne neskôr príde do distribúcie príbeh astronauta Buzza Lightyeara (r. Angus MacLane, 2022), ktorý nadviaže na sériu Toy Story. Deväť rokov po rovnomennej adaptácii Fitzgeraldovej knihy Veľký Gatsby (2013) zrežíroval austrálsky filmár Baz Luhrmann hudobnú životopisnú drámu Elvis (2022) o živote kráľa rock’n’rollu. V dňoch 30. júna – 3. júla sa uskutoční 15. ročník Medzinárodného festivalu animácie Fest Anča. Okrem množstva svetových i domácich profesionálnych a študentských animovaných filmov a klipov prinesie zaujímavý sprievodný program v podobne diskusných panelov či atraktívnych večerných podujatí. Krátky kinovýber kvalitných non-fiction titulov tentoraz dopĺňam dôležitým dokumentom z produkcie HBO o skupine amerických revolucionárok v oblasti ľudských práv.
The Janes (r. Tia Lessin, Emma Pildes)
USA, 2022, dokument, 101 min, HBO Max (8. jún)
Na jar roku 1972 vtrhla polícia do bytu v Chicagu, kde zatkla a obvinila sedem žien z členstva v ilegálnej organizácii. Ženy pomocou kódovaných mien či tajných zabezpečených domovov vybudovali alternatívnu sieť pre ženy hľadajúce cenovo dostupné a najmä bezpečné interrupcie. Hovorili si „Jane“. Film The Janes amerických režisérok Tie Lessin a Emmy Pildes ponúka unikátne výpovede žien, ktoré v predmetnom období stáli v centre tohto protizákonného združenia. Snímka rozpráva príbeh skupiny nepravdepodobných kriminálničiek bojujúcich proti štátnej legislatíve, katolíckej cirkvi a chicagskej mafii a riskujúcich osobné i profesionálne životy, aby pomohli ženám v núdzi. V ére pred Roe v. Wade,[1] keď boli interrupcie trestným činom vo väčšine Spojených štátov amerických a v Illinois dokonca aj šírenie informácií o nich, „Janes“ poskytli túto službu viac ako 11 000 ženám.
Fragile Memory (r. Igor Ivanko)
Slovensko, Ukrajina, 2021, kreatívny dokument, 70 min, Filmtopia (16. jún)
Kreatívny biografický dokument ukrajinského režiséra Igora Ivanka Fragile Memory zachytáva boj o záchranu pamäti autorovho starého otca a rekonštrukciu unikátnych materiálov. Inšpiroval ho zabudnutý kufor „na dači“ plný fotografických a filmových negatívov jeho deda, slávneho sovietskeho kameramana Leonida Burlaku, ktorý má diagnostikovanú Alzheimerovu chorobu. Práve skutočnosť, že Ivanko nedokáže zastaviť stratu pamäti blízkeho, ho priviedla k snahe pokúsiť sa ju prostredníctvom filmu zrekonštruovať a aspoň v obmedzenej podobe zachovať. Autor putuje po jeho stopách, hľadá ľudí zo snímok a nachádza ich v Moskve, Varšave, Washingtone či Odesse. Fragile Memory prezentuje okrem tohto osobného príbehu aj stret sovietskej generácie Ukrajincov s dnešnou modernou spoločnosťou.
Bratstvo (r. Francesco Montagner)
Česko, Taliansko, 2021, dokument, 97 min, Film Expanded (23. jún)
Traja mladí bosnianski bratia Jabir, Usama a Useir sa narodili do pastierskej rodiny a vyrastali v tieni svojho otca Ibrahima, prísneho islamistického kazateľa. Keď ho však odsúdia na dva roky väzenia za vojnovú účasť a terorizmus, chlapci zostanú náhle odkázaní sami na seba. Len čo zmiznú nároky otca a jeho prísna doktrína, ich životy sa drasticky zmenia. Bratia skúmajú hranice novonadobudnutej slobody počas neľahkého obdobia dospievania, ktoré pôsobí hlboko intímnym i vyčerpávajúcim dojmom. Stretávajú sa s ťažkosťami a zápasia medzi sebou, pričom pred našimi očami sa rozvíjajú ich rozdielne osobnosti. Intímny portrét dospievania, hľadania identity, nachádzania lásky a sebaprijatia Bratstvo vznikal štyri roky, začínajúc obdobím pred uväznením otca a končiac jeho návratom domov.
Druhý celovečerný titul talianskeho režiséra Francesca Montagnera Bratstvo sa bude premietať spolu s krátkym poetickým dokumentom slovenskej filmárky Barbory Berezňákovej Strigov (2022), ktorým sa autorka prostredníctvom subjektívnej a snovej optiky lúči so svojou starou mamou i zaniknutými miestami z detstva.[2]
Dežo Hoffmann – fotograf Beatles (r. Patrik Lančarič)
Slovensko, 2022, dokument, 90 min, Continental film (30. jún)
Biografický dokument o významnom fotografovi Dežovi Hoffmannovi, rodákovi z Banskej Štiavnice, sa nakrúcal dlhých sedem rokov. Snímka slovenského divadelného a filmového režiséra Patrika Lančariča obsahuje množstvo dobových archívov z celého sveta – od záberov na prvorepublikovú Banskú Štiavnicu a Žilinu cez Etiópiu, španielsku občiansku vojnu, francúzske tábory, druhú svetovú vojnu, Londýn 60. a 70. rokov minulého storočia až po záznamy z koncertov a zákulisia hudobného i filmového sveta. I keď sa Hoffmann preslávil ako fotograf Beatles, intenzívne spolupracoval s mnohými ďalšími umelcami a umelkyňami. Pred jeho objektívom stáli Charlie Chaplin, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Eric Clapton, The Animals, Dusty Springfield, Jimi Hendrix, Beach Boys, Rolling Stones, Pink Floyd, David Bowie, Bob Marley, Elton John, Bob Dylan, Stevie Wonder či Frank Sinatra.[3]
[1] Súdny spor, ktorý 22. januára 1973 vyústil do rozhodnutia Najvyššieho súdu USA o práve na interrupciu v Spojených štátoch amerických.
[2] Filmy Strigov (r. Barbora Berezňáková) a Fragile Memory (r. Igor Ivanko) boli uvedené v svetovej premiére v súťažných sekciách 62. ročníka Krakovského filmového festivalu, ktorý prebieha od 29. mája do 12. júna.
[3] V článku pracujem s oficiálnymi anotáciami a inými dostupnými informáciami o vybraných tituloch.