Víťazom Cien českej filmovej kritiky v hlavných kategóriách dominujú spoločensky kritické filmy slovenských tvorcov.
Najlepším filmom cien, ktoré vyberajú českí kritici sa stala Špina Terezy Nvotovej, ktorá na víťazstvo premenila tiež nomináciu na Cenu Innogy pre objav roka. Najlepším dokumentárnym filmom je autorský dokument Mira Rema Richard Müller: Nespoznaný. V nomináciach bolo dokopy 6 česko-slovenských koprodukcií, zvyšné tvoria snímky Baba z ľadu (Bohdan Sláma), Křižáček (Václav Kadrnka), Červená (Olga Sommerová) a Masaryk (Julius Ševčík). V osemročnej histórii cien, ktoré tvoria alternatívu k tradičným Českým levom je takto početné zastúpenie česko-slovenských koprodukcií, no najmä sošky pre Rema a Nvotovú, bezprecedentné. Zuzana Kronerová získala za úlohu baby z ľadu v Slámovom filme cenu za najlepší ženský herecký výkon.
Špina mala premiéru minulý rok na prestížnom rotterdamskom filmovom festivale, na Slovensku na ňu do kina prišlo skoro 50 000 divákov. Angažovaná snímka sa zaoberá násilím na ženách a je kritikou stavu psychiatrických liečební. Nvotová pri preberaní ceny zakcentovala dôležitosť takto spoločensky významných filmov. Remov dokument mal v Česku pozitívne ohlasy, čoho dôkazom je aj neobvyklá nominácia (po slovenskej aj českej distribúcii) v dokumentárnej súťaži uplynulého karlovarského festivalu. Richard Müller: Nespoznaný je portrétom depresie slávneho speváka, no aj observačnou analýzou fungovania marketingu v súkolí kapitalizmu. Pri preberaní Remo tiež zdôraznil radosť z toho, že môžu vznikať a sú oceňované aj kritické filmy s apelatívnym presahom.
Včerajšie odovzdávanie bolo streamované live na ČT art. Nieslo sa v znamení politickej skepsy z výsledkov českých volieb, moderátori, vyhlasovatelia aj víťazi tematizovali rovnako genderovú problematiku, ktorá sa stala akýmsi leitmotívom večera. Oboje bolo reprezentované vo vážnej aj ironickej rovine.
O cenách českej filmovej kritiky rozhoduje skoro 50-členná porota. Medzi jej najzvučnejšie mená patria Kamil Fila, Miroslava Spáčilová, Aleš Stuchlý, Jaromír Blažejovský či Jindřiška Bláhová.