Smrtihlavove gule na fakulte
Erik Binder 20/11/2020

Z CYKLU WE LOVE 90’S

V našom seriáli venujúcom sa scifíčkam starých zlatých deväťdesiatych rokov sa už pomaly blížime k záveru, tentoraz sa pristavíme v roku 1998. A opäť je z čoho vyberať. Tento ročník priniesol veľmi slušné kúsky aj kolosálny brak, ale väčšina záležitostí sa pohybuje medzi týmito dvoma pólmi. Nedá sa svietiť, viaceré kúsky budeme musieť opomenúť, a tak im dáme priestor aspoň v úvode. Nepríde na celovečernú verziu seriálu Akty X (The X Files, r. Rob Bowman), devinu Star Treku (Star Trek IX: Insurrection, r. Jonathan Frakes), vynikajúcu drámu so sci-fi prvkom Truman Show (r. Peter Weir), pretože tu už z dnešného pohľadu o žiadne sci-fi nejde. Ďalej nám odpustí aj Roland Emmerich so svojou priemernou Godzillou, ale tento nemecký megaloman už dostal u nás dosť priestoru. Sommersova Chobotnica (Deep Rising) má aj po rokoch svoje béčkové čaro a Bayov spektákel Armageddon poznáte všetci a vďaka nemu viete, že odpáliť meteorit tesne pred jeho dopadom na Zem nie je v skutočnosti nič zložité, a teda niet sa čoho obávať, deti môžete na našej planéte plodiť naďalej. V podobnom duchu sa niesol aj Drvivý dopad (Deep Impact, r. Mimi Leder), tam svoju lásku zachraňoval Frodo a prezidentom bol Morgan Freeman, takže niet o čom váhať. Našlo by sa toho omnoho viac, napríklad v prípade takých Stratených vo vesmíre (Lost in Space, r. Stephen Hopkins), ale viac odporúčame súčasný seriál. Péčko Akty X: Svet rozkoše (Sex Files: Pleasure World) však už asi nikde nezoženiete. Poďme teda na našu trojku, kde máme jedno vynikajúce kultové nezávislé dielo, jeden nie príliš vydarený ambiciózny pokus o umenie a jeden teen horor „s presahom“.

Nr. 9.1: Sféra (Sphere, r. Barry Levinson, USA, 1998)

Nedá nám nezačať tým, že český distribučný názov tohto ambiciózneho sci-fi s hviezdnym obsadením znel Koule a ten sa nám viac hodil do názvu celého textu. Ale k veci. Na dne oceánu vedci objavili mimozemskú loď a vyšlú tím odborníkov preskúmať neobvyklé javy, ktoré tento fenomén sprevádzajú. No všetko je nakoniec trochu inak ako sa na prvý pohľad zdá. Trojica Dustin Hoffman, Samuel L. Jackson a Sharon Stone začnú prežívať ponorkovú chorobu, a my tak nevieme, či to, čo vidíme, sú ich halucinácie, realita, alebo niečo, čo navždy zmení nás pohľad na svet. Na sex prekvapivo ani nepomyslia. Film vznikol na motívy románu Michaela Crichtona. Je trochu škoda, že Sfére sa nedostalo v podstate žiadnej pozornosti a v kinách nepríjemne prepadla. Natíska sa otázka, ako by tento vynikajúci námet skončil v rukách takého Jamesa Camerona, a odpoveď je jasná. Sféra sa minimálne v minulosti pravidelne ocitala v programe našich televízií a osobne som si tieto reprízy vždy rád vychutnal. Prekvapivá pointa dáva zmysel, podmorská atmosféra nemôže nikdy sklamať a človek sa povznesie aj nad to, že sa sem vlastne tieto tri superhviezdy vôbec typologicky nehodia, najmä Hoffmanov nos a tentoraz oblečená Sharon. Ide tak o menej známe dielo, ktoré vám však radi aspoň takýmto spôsobom dávame do pozornosti.

Nr. 9.2: Smrtihlav (Dark City, Alex Proyas, USA / Austrália, 1998)

Bezpochyby najlepšie dielo v našom výbere a jeden z najkultovejších filmov roka, ale možno aj celej histórie science fiction kinematografie. Predstavte si, že žijete v extrémne tmavom meste, kde sú všetci z tej depky navôkol úplne v prdeli. A pritom vôbec netušia, že realita je ešte omnoho horšia. Mestu vládne istá rasa bledých ľudí v dlhých baloniakoch s pokerfejsmi ako zo starých francúzskych kriminálok, ktorá uprostred noci doslova vypína celé mesto a s ním aj všetkých obyvateľov, čím im každú noc pravidelne vymazáva pamäť. Každý systém má však svoje slabé miesto a tým je istý John Murdoch. Trpí nespavosťou, a tak mu tu začne niečo smrdieť. Kultové, vizuálne opulentné dielo kedysi nádejného Austrálčana Alexa Proyasa (Ja, Robot) sa v origináli volá Dark City, čo je, myslím si, omnoho presnejšie než nepochopiteľný česko-slovenský preklad. Dnes už možno naň narazíte niekedy po polnoci aj v televízii, ale inak získaval Smrtihlav popularitu a kultový status postupne na DVD nosičoch. Niečím originálnejším a ambicióznejším chceli svoje kariéry obohatiť hviezdy ako Kiefer Sutherland, William Hurt, Jennifer Connelly a Rufus Sewell. Ak ste film ešte nevideli, radšej si vopred nič nezisťujte, čaká vás prekvapivá pointa, minimálne rovnako omračujúca ako v prípade Sféry.

Nr. 9.3: Fakulta (The Faculty, Robert Rodriguez, USA, 1998)

„Elájdža Vúd“ váľal už roky predtým, ako sa stal Frodom, a nemáme práve na mysli jeho hrajkanie s delfínom Flipperom. Ako sme spomínali, srdnato bojoval s meteoritom v Drvivom dopade, no v tom istom roku sa stretol aj s nebezpečnými mimozemšťanmi vo Fakulte Roberta Rodrigueza. Istý šmejd z vesmíru sa vie zmocňovať myslí a tiel učiteľov a žiakov strednej školy v Ohiu, a nastane tu tak veľký fukot. Fakulta je príjemným teen hororíkom, ktorý sa snaží metaforicky povedať, že každý by mal byť v tomto „krehkom“ veku samým sebou a nemal by sa nechať strhnúť davom a tými krajšími a populárnejšími spolužiakmi. Inak ide o prehliadku mladých talentov s uhrami na nose a na čele, okrem Wooda uvidíte napríklad aj Josha Hartnetta, Cleu DuVall alebo speváka Ushera. Staršiu generáciu zastupujú Salma Hayek (myslíme herečku, nie dcéru Zuzany Belohorcovej), Famke Janssen alebo „T 1000“ Robert Patrick. Ide o ideálny materiál pre večery na televízii Dajto, takže sledujte jej program…