Stratení v súčasnosti
Publikované 9/10/2019

Téma jubilejného 20. ročníka Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Jeden svet, ktorý sa koná od 9. do 13. októbra v Bratislave a následne v priebehu celého roka v regiónoch, znie „Stratení v súčasnosti“. Ako podtémy zvolili štyri dôležité okruhy, ktoré sa nás – či už si to pripúšťame, alebo nie – bezprostredne týkajú: klimatické zmeny, medziľudské vzťahy, technologický pokrok a spoločenská situácia, politické režimy. Redakcia Kinečka vám prináša niekoľko tipov na filmy, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.


HAIL SATAN? (r. Penny Lane, USA, 2019, 95 min)

11. 10. 2019 (Pi) | 18:00 | Kino Mladosť | kúpiť lístok

Tomáš Hudák: „Najnovší film jednej z mojich obľúbených dokumentaristiek Penny Lane je možno jej najkonvenčnejší, no výborne vystavaný, vtipný a provokujúci. Sleduje v ňom americkú satanistickú cirkev The Satanic Temple, ktorej členovia však nie sú satanisti tak, ako si ich predstavujeme. Ide skôr o skupinu aktivistov, ktorí tým, že sa dožadujú rovnakých práv ako etablované cirkvi, bojujú proti vplyvu (predovšetkým kresťanského) náboženstva na americkú politiku – keď chce štát postaviť kresťanský monument, žiadajú, aby hneď vedľa bol aj satanistický; ak sa môže verejné zasadnutie začínať modlitbou, prečo by nemohla byť satanistická… Hail Satan? je teda film o prelínaní sa náboženstva s politikou, náboženskom fanatizme a umelo vytváraných tradíciách – všetko témy, ktoré môžu osloviť aj slovenské publikum.“

V MOJOM ŽIVOTE / INTO MY LIFE (r. Ivana Hucíková, Sarah Keeling, Grace Remington, USA, 2018, 15 min)

12. 10. 2019 (So) | 10:00-15:00 | Lab. Cafe | vstup voľný (11:00 | diskusia s režisérkou Ivanou Hucíkovou, moderuje Alexandra Gabrižová)

Gabriela Gažová: „Hneď niekoľko filmov na festivale Jeden svet prináša často nevidený pohľad na realitu z inej ako našej strany planéty – geograficky aj spoločensky. Nazrieme do životov a spoločenských problémov, ktoré nie sú ani európske, ani biele a majú na svojom chrbte dedičstvo post-kolonializmu alebo (pretrvávajúceho) rasizmu. Väčšinu z nich nepoznáme, nevidíme a nevieme o nich z prvej ruky – veď aj tentoraz mnoho z filmov nakrútili európski filmári a filmárky – aj keď často s uvedomením si svojho privilégia a možnosti vstúpiť do cudzích životov a problémov. V krátkom filme Ivany Hucíkovej to hlavná černošská hrdinka zhrnie jasne: ‘na YouTube som nemohla nájsť žiadnych iných černoškých ľudí – ale vedela som, že sme predsa nemohli byť jediná černošká rodina, ktorá mala kameru…’. Veľa toho v našom zornom poli chýba – či už je to pravda o ‘eko’ lobby, pekelná realita skládok elektro-odpadu v Ghane, alebo každodenný život černošských rodín v USA. Na festivale Jeden Svet je príležitosť veľa toho doplniť – ideálne filmami spracovanými niekým, kto o tom, o čom točí, vie viac ako my, prišelci.“

STRATENÝ DOMOV / LOST HOME (r. Juraj Mravec, Slovensko, 2019, 70 min)

12. 10. 2019 (So) | 16:00 | A4 – Priestor súčasnej kultúry | kúpiť lístok (po projekcii nasleduje diskusia)

Roberta Tóthová: „Dokumentarista a fotograf Juraj Mravec prežil vojnu na blízkom východe s kamerou a ak si pôjdem pozrieť počas festivalu jediný film, bude to rozhodne jeho dokument Stratený domov. Tí, čo čítali útlu knižku Denníky z Rakky s podtitulom Útek z islamského štátu mladého Sýrčana, ktorý ju publikoval vďaka britskej BBC, vedia, že pred tým, ako začala Sýrčanov ohrozovať teroristická organizácia Islamský štát, chodili do škôl, počúvali hip hop, četovali a čo je hlavné, nemuseli sa báť, že im bombardovanie zabije otca alebo sestru. Sýria bola kedysi rovnako ako Slovensko slobodnou krajinou, dnes sú jej občania väznení vo vlastnom domove, z ktorého utekajú, pretože chcú jednoducho prežiť. Filmár sleduje v dokumente Stratený domov osudy mladých slovenských záchranárov, ktorí sa rozhodli zapojiť do najväčšej bojovej operácie v moderných dejinách, veľkej bitky o Mosul, hlavné mesto samozvaného kalifátu.“

SAKAWA (r. Ben Asamoah, Belgicko / Nizozemsko, 2018, 81 min)

10. 10. 2019 (Št) | 20:00 | Kino Mladosť | kúpiť lístok
11. 10. 2019 (Pi) | 19:30 | Kino Lumiére | kúpiť lístok

Juraj Malíček: „Dokumentárny film nie je mojím prirodzeným ihriskom, čo znamená, že na dokumenty sa dívam tak úplne laicky, neviem, nedokážem a asi ani nechcem posudzovať ich umeleckú kvalitu, zaujímajú ma informácie v nich obsiahnuté. Na dokumenty sa dívam jednoducho preto, aby som sa dozvedel čosi, čo som nevedel. Pokojne môžeme hovoriť aj o zvedavosti, no a tej vo mne najviac vzbudila anotácia k filmu Sakawa. Lebo áno, rád by som sa dozvedel čosi viac o tom, kto mi posiela všetky tie maily, na ktoré stačí odpovedať, prípadne prispieť nejakou čiastkou a do smrti budem v ekonomickom bezpečí, žiť blahobytný život človeka, ktorý k imaniu prišiel ako slepé kura k zrnu.“

O OTCOCH A SYNOCH / OF FATHERS AND SONS – DIE KINDER DES KALIFATS (r. Talal Derki, Nemecko / Libanon / Katar / Sýria, 2017, 98 min)

11. 10. 2019 (Pi) | 19:30 | Goetheho inštitút | vstup voľný

Adam Straka: „Často a radi utekáme k zabehnutým stereotypom. Napríklad taký obraz o ľuďoch, ktorých považujeme za esenciálne zlo a s ktorými sme nikdy neboli v kontakte, sa zakladá výlučne na stereotypoch, či už to robíme vedome, alebo nie. V takomto prípade nám to pomáha. Budem konkrétny: jasne negatívne vykreslenia nepriateľa západného sveta v podobe člena ISIS nám pomáhajú zorientovať sa v tomto konflikte. Obraz zlomyseľného bojovníka plného nenávisti nevedie k empatii voči tejto skupine, ale naopak, ľahko sa nám takto voči nim vymedzuje a akceptuje brutálne bojové praktiky ich súperov. Pokiaľ chcete v takejto predstave o členoch ISIS zotrvať, viem to pochopiť. Pokiaľ však túžite pátrať po hlbších štruktúrach charakterov a komunity, ktorá stojí na druhej a zdanlivo diametrálne odlišnej strane, potom odporúčam film O otcoch a synoch, ktorý môžete vidieť na festivale Jeden svet. Ak nič iné, aspoň k vašej predstave o členoch ISIS dodá ľudský rozmer a nenávratne zmení binárne nazeranie na konflikt v Sýrii.“

KRÁĽ ZÁCHODOV / MR. TOILET: THE WORLD’S #2 MAN (r. Lily Zepeda, USA, 2019, 87 min)

12. 10. 2019 (So) | 19:30 | Kino Lumiére | kúpiť lístok

Martin Žofaj: „Okrem blížiaceho sa festivalu Jeden svet bude 19.11. aj tzv. World Toilet Day. Dnes už má málokto potrebu otvárať tému hygieny záchodov. Sme naučení, že spláchneme a to je všetko. Treba si uvedomiť fakt, že sme v menšine – väčšina svetového obyvateľstva splachovací záchod nepozná. Dokument, ktorý predstaví Jacka Sima známeho pod pseudonymom Mr. Toilet ukazuje, ako sa dá neľahká téma zachytiť s humorom a nadhľadom. Stojí však pred veľkou výzvou a tento film od Lily Zepeda vás prevedie na prvý pohľad absurdnými strasťami. Ja by som mu len prial, aby sa spojil s Billom Gatesom a toalety dostupné pre všetkých doklepli raz a navždy.“

DIVOKÁ JAZDA / MINDING THE GAP (r. Bing Liu, USA, 2018, 100 min)

13. 10. 2019 (Ne) | 15:30 | Kino Mladosť | kúpiť lístok

Ivana Hucíková: „Celovečerný debut režiséra Binga Liu, nominovaný na Oscara za najlepší dokumentárny film, zarezonoval minulý rok aj na veľkých filmových festivaloch ako CPH:Dox, Hot Docs, Sheffield Doc/Fest alebo Sundance, z ktorého si aj odniesol špeciálnu cenu poroty. Film 12 rokov časozberne mapuje trojicu kamarátov v období dospievania, ktorých spojil skejtbording a rodinné problémy s domácim násilím. Diváci tak majú možnosť sledovať ako sa z mladých chalanov, preháňajúcich sa ulicami na skejtbordoch, stávajú postupne dospelí muži a rodičia. Práve prostredníctvom skúsenosti s rodičovstvom sa vracajú do minulosti a snažia sa pochopiť príčiny domáceho násilia z ich detských čias, aby tak mohli svojim rodičom odpustiť a aby ich chyby neopakovali pri vlastných deťoch. Film krásne dokumentuje obdobie medzi detsvom a dospelosťou, a veľmi citlivo prináša pohľad na život v malom meste Ameriky, či témy ako etnická identita, drogová závislosť, odpustenie alebo prístup modernej spoločnosti k maskulinite.“

…a na záver správy z Jedného sveta:

Lena Bohunicki: „V malej rybárskej komunite Thy na severe Dánska sa 926 mužov oženilo s thajskými ženami (Iný príbeh lásky). Islamský radikál učí svojich malých synov narábať so zbraňami (O otcoch a synoch). Situácia v africkom slume Kibera nie je taká bezútešná ako sa zdá (Kibera: Príbeh slumu). ‘Million dollar baby’ z Kyjeva, sa v živote snaží vyhrávať nielen futbalové zápasy, ale aj šťastie svojej rodiny (Domáci zápas). Česi, Třeštíková s Hejnom urobili film o Formanovi (Forman vs. Forman). V Holandsku si zaobstaráte účet na Instagrame s 10 000 followermi za 35€ (#SledujMa). Duchovia na vianočnom ostrove sú vraj hladní (Ostrov hladných duchov). Zamilovaný Chuck cestuje so svojou robotickou partnerkou Harmony po Kalifornii (Vitaj, umelá inteligencia). Niekoľko tisíc niekdajších Čechoslovákov stále čaká na vytúžený odlet na Mesiac (Lístok na Mesiac). V Nórsku sa z bývalej extrémistky stala dokumentaristka, ktorá spovedá ľudí s podobnou minulosťou (EXIT – Dať extrémizmu zbohom). A čuduj sa svete, aj v Ghane to žije! Nielenže horiaca skládka elektroniky v ‘Sodome’ neprestáva ‘jedovať’ (Vitajte v Sodome), v tejto krajine sa môžete zoznámiť aj s odosielateľmi e-mailov oznamujúcich výhru v lotérii či stráviť chvíľku načúvaním v internacionálnom ‘sex call centre’ (Sakawa). Gwen a Patrick sa zo spoločnej cesty okolo sveta vrátili traja (Príbeh cesty okolo sveta) a Slovensko medzitým niekto stihol ukradnúť (Ukradnutý štát).“