Napriek pandemickej situácii sa aj tento rok koná už štrnásty ročník Filmového festivalu inakosti. Od 14. do 19. októbra si diváci budú môcť pozrieť filmy tematicky zamerané na LGBTI minoritu v bratislavskom Kine Lumière a v košickom Kine Úsmev. Projekcie budú len pre limitovaný počet divákov a diváčok, podľa platných predpisov a tak, aby si každý mohol užiť festival v zdraví. Filmy FFi si tento rok budete môcť po bratislavských a košických projekciách pozrieť aj online priamo u seba doma od 20. do 25. októbra na doméne www.kino-doma.sk.
V programe tohtoročného festivalu je takmer 40 filmov z celého sveta, z toho 24 krátkych filmov, ktoré sú rozdelené do štyroch samostatných sekcií (Sebaobjavovanie, Homofóbia, Rodina, Láska). V online sekcii s názvom SK/CZ online si budete môcť pozrieť to najlepšie zo slovenskej a českej tvorby.
Aj tento rok sa predstavia slovenskí a českí tvorcovia, ktorí prídu svoje filmy predstaviť osobne. Z VŠMU tvorby si diváci budú môcť pozrieť tri dokumenty. Prvý z nich je dokument Dreamer od Michaely Prableskovej, ktorý približuje Ondreja Prostredníka, evanjelického teológa a vysokoškolského pedagóga, ktorý v auguste 2017 vystúpil na Dúhovom Pride, čím pobúril veľkú časť evanjelickej obce. Hľadanie spoločnej kompozície od Petra Podolského, ktorý navštevuje bakalársky ročník dokumentárnej tvorby na FTF VŠMU, je intímnou sondou do vzťahu matky a syna, kde na pozadí rozhovorov možno pozorovať pomalé zbližovanie sa a hľadanie stretu dvoch odlišných svetov. Tretím filmom z produkcie VŠMU je od Barbary Vojtašákovej Denník princeznej. Podľa samotnej Barbary je jej film osobnou výpoveďou o neistote prestupujúcej rodinnú atmosféru, všednosť, láskavosť a ročné obdobia.
Zo slovenskej krátkometrážnej tvorby predstaví svoj hraný film Bytosť aj Lukáš Vízner. Ide o krátky film zo súčasnosti o vzťahu nádejného klaviristu Kryštofa a zabehnutého pornoherca Filipa, ktorý otvára zložitú tému o predsudkoch v spoločnosti, ale aj vo vnútri LGBTI komunity.
Reprezentovaná bude aj česká FAMU, ktorá taktiež predstaví tri krátke filmy. Prvý z nich je od Dominika Györgyho, ktorý na Filmovom festivale inakosti predstavil už minulý rok svoj film Tatínek pod stromek. Tento rok prichádza so svojím novým filmom Dotýkanie, kde sa za dverami detskej izby dvoch bratov skrýva tajomstvo ich vzájomného sebaobjavovania. Film Musí to být bolestivý od Davida Semlera zobrazuje Dannyho a jeho španielskeho priateľa na opustenej stanici s dvomi homofóbnymi Čechmi, ktorí netušia, že im Danny rozumie každé slovo. Z FAMU tvorby diváci uvidia aj dokument Proč se cítím jako kluk? Kateřiny Turečkovej. Vo filme sa režisérka stretáva so šestnásťročným Benom, aby priamo na mieste skúmala jeho novoobjavenú transrodovú identitu. Posledný český film z tohtoročného FFi je Pa’lante od Davida Vana, krátkometrážna dráma s komediálnymi prvkami, ktorá sa odohráva v Prahe a rozpráva príbeh 26-ročného Šimona, prechádzajúceho ťažkým rozchodom.
Okrem spomínanej slovenskej a českej tvorby sa bude na FFi premietať ďalších zahraničných 16 krátkych filmov. Medzi nimi môžete vidieť napríklad Vzdialenosť medzi nami a oblohou (La distance entre le ciel et nous, r. Vasilis Kekatos), ktorý sa minulý rok premietal na MFF Cannes, či dva filmy z Berlinale – Lesbíča (Babylebbe, r. Tone Ottilie) a Meno pre syna (El nombre del hijo, r. Martina Matzkin).
Spoločne so všetkými organizátormi pevne veríme, že sa napriek pandemickým opatreniam festivalu zúčastní mnoho divákov a spoločne si užijeme príjemnú atmosféru ako každý rok.