Tlačová správa, 11. august 2022
Rieka je druhým dielom plánovanej trilógie celovečerných dokumentov uznávanej režisérky a scenáristky Jennifer Peedomovej, ktoré mapujú vzájomný vzťah krajiny a človeka. Prvý z nich, Hora (2017), sa stal komerčne najúspešnejším non-fiction filmom v jej domovskej Austrálii. Pôsobivý snový dokument oslavujúci divokosť riek a upozorňujúci na ich zraniteľnosť, bol nakrúcaný v takmer štyridsiatich krajinách sveta na šiestich svetadieloch. Snímka prostredníctvom moderných technológií vrátane satelitných záberov sleduje vzťah ľudí k nášmu historicky najcennejšiemu zdroju. Je to príbeh o ľudských limitoch a krátkozrakých pokusoch kontrolovať prírodu, o fragmentácii riek a ich masívnom dopade na život na Zemi. Okrem očarujúceho vizuálu a striedmeho poetického komentára Willema Dafoea sa môžeme tešiť aj na pôsobivú hudobnú vrstvu. Vďaka spolupráci s Austrálskym komorným orchestrom vo filme zaznejú skladby Bacha, Richarda Tognettiho, Williama Bartona či Jonnyho Greenwooda a Radiohead.
Austrálsky dokument Rieka vstúpi do slovenských kín spolu so slovenským krátkym animovaným filmom Aj kameň tečie autorského dua Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková) od 18. augusta 2022. Distribútorom filmov je spoločnosť Filmtopia.
Rieky ako úžasný sochár vytvarovali Zem do podoby, akú poznáme. Vyhladili hory, vytvorili údolia a úrodné pláne, ktoré potom ozdobili svojimi meandrami. Častokrát sú rieky vnímané ako zdroj nádeje a predmet uctievania, inde liečia, žehnajú, zmývajú hriechy a očisťujú mŕtvych. Rieky sú tepnami planéty. Kdekoľvek putujú, tam sa objavujú, prežívajú a snáď i rozkvitajú všetky formy života, vrátane ľudského. Naše rané osudy formovala práve vôľa riek. V priebehu času sa stali cestami, po ktorých sa do vnútrozemia šírili obchod a technológie. Po riekach priplávala poézia, príbehy, náboženstvo, politika a konflikty. Rieky vypestovali naše mestá a veľkomestá…
„Nedá sa ani spočítať všetky tie filmy, knihy a básne, ktoré majú v názve rieku. A napriek tomu stav riek na celom svete naznačuje, že sme stratili zo zreteľa ich význam pre našu existenciu. Zatiaľ čo film Hora bol príbehom o tých, ktorí hľadajú v horách riziko a výzvu, v Rieke sme videli potenciál rozprávať oveľa univerzálnejší príbeh. Predsa len, základná potreba čerstvej vody je spoločná všetkým ľuďom. Ako sa píše v básni W. H. Audena: Tisíce žili bez lásky, bez vody ani jeden,“ píše Jennifer Peedomová.
Krajiny, kde sa film nakrúcal:
Austrália, Bangladéš, Bolívia, Bosna a Hercegovina, Botswana, Brazília, Čína, Dominikánska republika, Egypt, Etiópia, Island, India, Indonézia, Irak, Taliansko, Japonsko, Južná Kórea, Kambodža, Kanada, Keňa, Laos, Madagaskar, Mexiko, Mongolsko, Mjanmarsko, Nemecko, Nepál, Nový Zéland, Nigérie, Nórsko, Pakistan, Panama, Rusko, Spojené arabské emiráty, Španielsko, USA, Uzbekistan, Veľká Británie, Zambia
Jennifer Peedomová
Jennifer je uznávaná scenáristka a režisérka non-fiction filmov, vrátane filmu Šerpa, ktorý na Londýnskom filmovom festivale získal Griersonovu cenu pre najlepší dokument a v roku 2016 bol nominovaný na cenu BAFTA za najlepší dokument. Jej snímky sa sústreďujú primárne na prírodu, či už vo vzťahu ku konkrétnym ľuďom, ktorí vyzývajú jej moc a silu (Andrew McAuley pokúšajúci sa v kajaku preplaviť Tasmánské more v Sóle či Lincoln Hall, ktorý takmer neprežil výstup na Mount Everest v Zázraku na Evereste), či skúmajú obecnejší vzťah ľudí k prírode (Hora, Rieka). Teraz sa Jennifer venuje svojmu prvému hranému filmu Tenzing, ktorý pre Netflix pripravuje produkčná spoločnosť Higher Ground Productions, patriaca bývalému americkému prezidentovi Barackovi Obamovi a jeho žene Michelle. Ide o skutočný príbeh Tenzinga Norgaya, muža, ktorý spolu so sirom Edmundom Hillarym ako prvý dosiahol vrchol Everestu.
Téma aj prostredie sú Jennifer Peedomovej dobre známe, keďže sama v roku 2014 nakrúcala na Mount Evereste film Šerpa z pohľadu domorodých sprievodcov. Vtedy bola tiež svedkom tragickej smrti 16 šerpov, ktorých pochovala lavína. Režijná filmografia (celovečerná): 2008 – Solo , 2008 – Zázrak na Evereste (Miracle on Everest), 2015 – Šerpa (Sherpa), 2017 – Hora (Mountain) a 2021 – Rieka (River).
Ako predfilm uvedieme spolu s filmom Rieka krátky animovaný film Aj kameň tečie, aj železo, aj sklo, len pomalšie. Všetko niečo trvá. Čas vie byť tekutý. Film je krátka animovaná báseň o tekutosti bytia, autorského dua Ové Pictures (Veronika Obertová, Michaela Čopíková).