Zuzany Piussi sprístupní na YouTube svoje filmy. Dátum zvolila symbolický – 17. november – aby sa ľudia aj v tejto súvislosti viac zamysleli a porozumeli dobe, v ktorej žijeme. YouTube konto má názov ZuzaPiussi ULTRAFILM a ponúka tak jej najnovšie dokumenty ako aj tie, ktoré vznikli tesne po roku 2000. Nebudú chýbať tituly ako Od Fica do Fica, Krehká identita, Muži revolúcia a ďalšie filmy, ku ktorým sa bežne divák nemal ako dostať.
„Politická a mediálna scéna sa hysterizuje, konšpiračné teórie bujnejú, postfaktická doba sa stala normou a slovo pokrok stratilo obsah, narástol populizmus a nacionalizmus. Patologickému stavu, v ktorom žijeme, môžeme čeliť iba vtedy, keď mu porozumieme. Naše filmy sme robili preto, aby sme lepšie porozumeli v čom žijeme,“ povedala Zuzana Piussi, jedna z najvýraznejších osobností v slovenskej a českej dokumentárnej tvorby. Aktuálne so strihačom a producentom Vítom Janečkom postrihali ďalšiu verziu filmu o univerzitách Univerzity a sloboda a zároveň po siedmich rokoch dokončili film o Kremnici s názvom Obliehanie mesta.
Na YouTube kanáli bude zatiaľ jej deväť filmov: Ťažká voľba (2016), Od Fica do Fica (2012), Krehká identita (2011), Muži revolúcie (2010), Kuracia láska (2009), Stoka-Epilóg (2009), Výmet (2003), Rybári a rybárky (2003), Disk – Žatva (2001). Postupne pribudnú ďalšie, ktoré vznikli pod hlavičkou spoločnosti ULTRAFILM, medzi nimi dokumenty v réžii Zuzany Piussi aj tie, ktoré režíroval Maroš Berák: Sprisahanie šedej rasy (2017), Viktor, človek víťazný (2007), Poslušný prezidentovi republiky (2005), Portrét pilota Režňáka (2004). Filmárka sprístupní aj film Babička (2008), ktorý vznikol v produkcii Čestmíra Kopeckého.
“Skoro pred desiatimi rokmi, 17. novembra, sme sa stretli s “mužmi novembra”, pýtali sme sa ich a oni nám rozprávali svoje verzie novembrových a ponovembrových udalostí. Fond nám vtedy odmietol dať na film peniaze s komentárom “ešte nie je čas, aby tento film vznikol”. Film sme urobili a naštvali tých, ktorí v ňom účinkovali, ale aj mnohých ďalších. Radi by sme ho, ale aj naše ďalšie filmy, ešte raz priblížili divákom k dátumu 17. november, nech sa môžu zamyslieť a porozumieť dobe, v ktorej žijeme,” povedala Zuzana Piussi.
Niekedy sa stáva, že filmári predbehnú svojím dokumentom realitu, upozornia tak a následne aj zabránia začínajúcim javom, ktoré by sa mohli rozrastať. Tak je to aj s filmom Krehká identita o slovenských národovcoch. “Robili sme ho v čase, keď ešte nikto netušil, že problém s nacionalizmom nastane, Kotleba nemal ani jedno percento. Viem, že tento film by sa teraz už nedal urobiť, pretože ľudia sa so svojimi názormi stále viac uzatvárajú do svojich bublín. Naše filmy mali vždy krátku distribúciu s malou propagáciou a preto sa mi často stáva, že mi ľudia píšu aby som im naše filmy posielala a preto sme sa pustili do tejto bezplatnej možnosti, cez youtube,” dodala Zuzana Piussi.
Ťažká voľba (réžia: Zuzana Piussi, 2016), pohľad do zákulisia kampaní kandidátov a hlasovania v prezidentských voľbách 2014
Od Fica do Fica (réžia: Zuzana Piussi, 2012), dokument o slovenskej politike a udalostiach spojených s kauzou Gorila
Krehká identita (réžia: Zuzana Piussi, 2011), sonda do života súčasných národovcov. Film na festivale Jeden svet 2012 získal cenu za najlepší slovenský dokument
Muži revolúcie (réžia: Zuzana Piussi, 2010), dokument o slovenských revolucionároch a ich vzájomne protikladných interpretáciách udalostí z novembra 1989
Kuracia láska (réžia: Zuzana Piussi, 2009), gastronomický cestopis z USA, film zachytáva skupinu amerických občanov hľadajúcich dokonalé kuracie krídlo originálnej receptúry z Buffala. Dokument sa končí svadbou.
Stoka-Epilóg (réžia: Zuzana Piussi, 2009), dokument o konci legendárneho bratislavského divadla
Výmet (réžia: Zuzana Piussi, 2003), dokument o jednotke rýchleho nasadenia, cena za najlepší študentský film na festivale v Bejrúte 2004
Rybári a rybárky (réžia: Zuzana Piussi, 2003), krátky študentský film z prostredia plesovej zábavy
Disk – Žatva (réžia: Zuzana Piussi, 2001), trnavské amatérske divadlo Disk sa zúčastní Žatvy